Spoločnosť Google bližšie vysvetľuje ako funguje algoritmus vyhľadávania vo vyhľadávači Google

Spoločnosť Google prostredníctvom Youtube videa bližšie približuje ako prebieha proces vyhľadávania pomocou vyhľadávača Google.

ako funguje algoritmus vyhladavania Google
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google prostredníctvom svojho Youtube kanálu publikovala video, v  ktorom bližšie opisuje pozadie fungovania vyhľadávania prostredníctvom vyhľadávača Google. Hovorí, že denne má miliardy požiadaviek na vyhľadávania a všetky tieto požiadavky musí spárovať s webovými stránkami s relevantným obsahom. Celý tento proces vysvetľuje na príklad lasagne.

Ako funguje Google?

Skúste si dať do vyhľadávače „lasagne“, pravdepodobne sa Vám zobrazia desiatky stránok s  týmto obľúbeným pokrmom v priebehu pár stotín sekundy. Ak sa pýtate ako je to však možné, tak Google má relatívne jednoduché vysvetlenie. Pod Google si môžete vo svojej najjednoduchšej podobe predstaviť veľkú verejnú knižnicu s miliónmi webstránok, z ktorých sa snaží vybrať tú najrelevantnejšiu k Vami hľadanému výrazu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ako funguje Google_1-min
Zdroj: Google (Youtube)

Určite Vás teraz napadla otázka, prečo práve vyhľadávač zobrazil stránky, ktoré môžete vidieť vyššie. Google totiž neustále prehľadáva web a  na základe algoritmu vyhodnocuje vhodný výsledok pre Váš dotaz. Pretým, ako ho však umiestni do „verejnej knižnice“, tak musí byť indexovaný. Preložené do ľudskej reči, Google ho musí zaradiť do zoznamu dostupných webových stránok. Tento proces trvá nejakú dobu, môžu to byť dni (napr. v prípade úplne nových webstránok), týždne, ale aj hodiny (napr. pri článkoch). Následne Google zosumarizuje všetky možné webstránky, ktoré obsahujú Vami hľadaný výraz a nachádzajú sa v ich databáze. Tých však môžu byť milióny.

Ako funguje Google_2-min
Zdroj: Google (Youtube)

Google následne zobrazí vo vrchnej pozícii relevantné výsledky k  Vami zadanom výraze vyhľadávanie. Výsledok však nie je náhodný. Google sa totiž pozerá na stovky faktorov. Napríklad sa pozrie na kľúčové slová, ktoré ste zadali do vyhľadávania a na samotné webové stránky. Zatiaľ sa asi nejedná o nič nečakané, že? Tam to však celé nekončí. Google si pozrie štruktúru jednotlivých webových stránok, napríklad čí sa nachádzajú v nadpisoch, texte, v názve obrázku,… a podobne.

ako funguje vyhladavanie Google
Zdroj: Google (Youtube)

Webov s podobnou štruktúrou by ste našli pravdepodobne stovky, ak nie tisíce. A  preto práca algoritmu v tomto bode ešte nekončí. Následne sa Google pozerá na odkazy, ktoré smerujú mimo stránok, ako aj na odkazy, ktoré smerujú na stránku. Inými slovami, Google vyhodnocuje relevantnosť Vášho webu. Je totiž predpoklad, že ak píšete napríklad o jedle, tak budete odkazovať na stránky s jedlom, a iné stránky venujúce sa rovnakej téme budú odkazovať na Vás. Google tak vyselektuje stránky, ktoré sú v danej téme „odborníkmi“, a ktoré zas nie.

ako funguje vyhladavanie Google_2-min
Zdroj: Google (Youtube)

Internetové stránky pomocou odkazovania získavajú rating, ktorý hovorí o „dôveryhodnosti webu“. Je to však len jeden z ďalších faktorov, ktorá algoritmus vyhodnocuje. Ďalším dôležitým faktorom je miesto vyhľadávania. Inými slovami, zatiaľ čo v Taliansku lasagne predstavujú jedlo, tak napríklad v inom kúte sveta sa môže tak volať napríklad známy vedec. Skvelým príkladom je gesto podania rúk. Zatiaľ čo v našom regióne si tak prejavujeme úctu, tak v Japonsku podanie ruky je nezdvorilé.

ako funguje vyhladavanie v google_5-min
Zdroj: Google (Youtube)

Ďalším významným faktorom, ktorý vplýva na výsledky vyhľadávania je ako často sú webové stránky aktualizované. Google hovorí, že uprednostňuje vo vyhľadávaniach stránky, ktoré sú aktualizované častejšie pred tými, ktoré „ležia prachom“.

ako funguje vyhladavanie v google_7_ako cast je aktualizovnany obsah
Zdroj: Google (Youtube)

Google ďalej opisuje aj problém s  internetovými stránkami, ktoré nie sú „nápomocnými“. Jedná sa prevažne o webové stránky, ktorých cieľom je skôr uškodiť, ako pomôcť. Tieto webové stránky prirovnáva k škodlivému softvéru, ako sú napríklad vírusy. Jedná sa napríklad o typ stránok, ktoré Vás nútia sťahovať nejaký softvér ako podmienku, aby ste sa dostali k hľadanej informácií a podobne. Tieto stránky sa Google snaží eliminovať.

ako funguje vyhladavanie v google_7_skoldlive stranky-min
Zdroj: Google (Youtube)

Google ďalej tému faktorov uzatvára tým, že sú ich stovky, ale vyššie spomínané patria ku kľúčovým. Zároveň ďalej vysvetľuje, že vyhľadanie vhodného obsahu je nekonečnou úlohou. Dôvodom je, jednak neustále narastajúci počet webových stránok, ako aj to, že v priemere každé 7 vyhľadanie je unikátnym, ktoré dovtedy ľudia predtým nevyhľadávali. Spoločnosť Google tak neustále musí pracovať na dennej báze na aktualizácií algoritmov, aby bol schopný doručiť čo  najrelevantnejší výsledok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre