Pracovné ponuky
SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Spoločnosť Biolife4D hovorí, že sa jej podarilo vytlačiť miniaturizované srdce

Spoločnosť Biolife4D hovorí, že sa jej podarilo vytvoriť miniaturizované srdce. V budúcnosti by sme si tak mohli “tlačiť” nevyhnutné orgány.

V súčasnosti jedným z najväčších medicinských problémov je nedostatok ľudských orgánov. Desaťtisíce ľudí, naprieč viacerými krajinami čaká na darcovských zoznamoch so strachom, že jednoducho nevyhnutnú operáciu nestihnú. To by sa však mohlo v budúcnosti teoreticky zmeniť. Americká spoločnosť Biolife4D tvrdí, že sa im podarilo vytvoriť umelé miniaturizované ľudské srdce pomocou technológie 3D tlače. Na tému upozorňuje portál Futurism.com.

Technológia 3D tlače ako budúcnosť medicíny?

Biotechnická spoločnosť, ako sme v úvode spomínali hovorí, že sa jej podarilo vytvoriť miniaturizované ľudské srdce, vrátane komôr, predsiení, a všetkých jeho súčasti. Spoločnosť hovorí, že ich cieľom je vytvoriť plne funkčné srdce, ktoré by bolo možné v budúcnosti transplantovať pacientom.

Spoločnosť hovorí, že využila technológiu “prioprietary bionik”, ktorú prirovnáva “želatine”. Je navrhnutá tak, aby od základu replikovala skutočné ľudské biomateriály. Srdce je tlačené rovnakým spôsobom, ako prebieha 3D tlač, teda vrstva po vrstve. Na to, aby však dosiahla “dokonalosť”, museli tlačiť súčasne  ešte ďalšiu podpornú vrstvu, ktorá obklopovala srdce.

Po úplnom vytlačení bolo srdce prenesené do bioreaktora, ktorý napodobňuje stav ľudského tela a pomáha bunkám, aby sa spojili do tkaniva.

Je to jeden z mnohých nedávnych prielomov v technológii 3D bioprintingu. Izraelské laboratórium na Tel Avivskej univerzite urobilo v apríli titulky s podobným miniaturizovaným srdcom tlačeným v 3D, ktorý využíva vlastné bunky pacienta. Izraelské médiá tvrdili, že to bolo „prvé svetové“ srdce 3D tohto druhu.

V súčasnosti však dnešná technológia nie je ešte schopná pripraviť takto srdce k transplantácii. Vedci však chcú takto vytvorené srdce v súčasnosti využívať na ďalšiu štúdiu kardiotoxicity – štúdia toho, ako môžu liekové liečby a lieky poškodiť srdcové svaly.

Spoločnosť do budúcnosti plánuje zväčšiť výrobu s cieľom, aby boli schopní vytlačiť ľudské srdce v plnej veľkosti. V každom prípade, spoločnosť má dobre “nakopnutý smer”, aby vytvorilo plne funkčné srdce, ktoré bude “živým” po vložení do živej bytosti, či už zvieraťa alebo človeka.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close