Spitzerov vesmírny teleskop, ktorý nás o vesmíre toho veľa naučil, ide do dôchodku

Vo vesmíre fungoval takmer 16 a pol roka, za ten čas nám pomohol odhaliť mnohé kozmické záhady

Spitzer
Zdroj: NASA

Po vyše 16 rokoch vo vesmíre, americká NASA poslala revolučný Spitzerov vesmírny teleskop do dôchodku. 30. januára stiahli posledné dáta a vyslali príkaz, ktorý teleskop deaktivuje. Spitzer patril k štyrom veľkým nástrojom, ako napríklad Hubblov vesmírny ďalekohľad, či röntgenové observatórium Chandra, ktoré skúmali vesmír. Spitzer sa zameriaval na infračervené vlny.

Teleskop sa dostal do vesmíru v roku 2003 a pred sebou mal naplánovanú len 5-ročnú misiu. Podarilo sa mu prekonať všetky očakávania a tam hore sa udržal takmer 16 a pol roka. V jeho začiatkoch sa jednalo o najcitlivejší nástroj, aký bol postavený a vďaka nemu sa nám podarilo odhaliť mnohé tajomstvá kozmu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Spitzerov vesmírny teleskop
Zdroj: NASA

Medzi jeho zásluhy patrí aj zachytenie priameho svetla z exoplanét, či odhalenie nového prstenca okolo Saturnu. Podarilo sa mu odhaliť a charakterizovať 4 zo 7 planét v sústave TRAPPIST-1 a nahliadol aj do obdobia úsvitu vesmíru. Tieto pozorovania nám pomohli identifikovať najvzdialenejšiu galaxiu, akú sme objavili.

„Spitzer nás toho naučil veľa o vlastnostiach vesmíru a posunul nás niekoľko krokov dopredu v pochopení toho, ako funguje. Pomohol nám s otázkami ohľadom nášho vzniku a aj toho, či sme vo vesmíre sami,“ povedal astrofyzik Thomas Zurbuchen, administrátor direktoriátu vedeckých misií v NASA.

Ako bude vyzerať budúcnosť?

Odkaz Spitzeru pretrvá aj do budúcnosti. Jeho predĺžená misia vydláždila cestu jeho následníkovi, Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba, ktorý sa spustí v roku 2021. Ten bude obsahovať ešte precíznejšie nástroje. Vďaka teraz už nefunkčnému teleskopu sa naučili, ako pracovať s infračervenými vlnovými dĺžkami a všetky svoje poznatky použili pri konštrukcii nového teleskopu.

Nesmieme zabúdať ani na úžasnú fotografiu vesmíru, ktorú sa teleskopu podarilo odfotiť. Ukazuje nám spektrum, ktoré voľným okom vidieť nemôžeme a odhaľuje, aké krásne zábery z toho môžu vyjsť.

Spitzerov vesmírny teleskop
Zdroj: NASA

„Myslím, že Spitzer bol príkladom toho najlepšieho, čo môže ľudstvo dosiahnuť. Som poctený, že sa mi naskytla možnosť pracovať práve na tejto misii. Videl som dôvtipnosť a brilantnú inteligenciu ľudí, ktorí so mnou pracovali v tíme. Ak ich spojíte so špičkovou technológiou, takmer na isto z toho vznikne niečo úžasné,“ vyjadril sa astronóm Michael Wener, člen tímu Spitzerovho vesmírneho teleskopu.

Teleskop sa nenachádza na obežnej dráhe Zeme, ale cestuje pri nej, okolo Slnka. Keď bol vyslaný príkaz na deaktiváciu, svoju anténu namieri priamo na Slnko. Potom bude „plávať“ vesmírom, než sa o 53 rokov dostane opäť do blízkosti Zeme. Následne naberie kurz mimo našej sústavy, do nekonečna, o ktorom nám tak veľa povedal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre