Špehuje nás Xiaomi prostredníctvom systémovej aplikácie „MIUI Daemon“? Mnohí si myslia, že áno. Je tomu tak?

Je možné, že nás Xiaomi špehuje prostredníctvom vlastnej nadstavby? A aké údaje o nás spoločnosť zbiera? Pozrite sa na to s nami!

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

I keď sú smartfóny pre nás neskutočným pomocníkom pri každodenných činnostiach, niekedy im jednoducho neveríme. Zverujeme im až príliš veľa osobných informácií, ktoré môžu kedykoľvek uniknúť. Niektoré súčasti smartfónov sú naozaj záhadné a občas až príliš podozrivé. Najnovšie sa pozornosť sústreďuje na čínske smartfóny od spoločnosti Xiaomi, ktoré v sebe vlastnia aplikáciu s príliš podozrivým správaním. Čo vlastne MIUI Daemon je a akú úlohu má v Xiaomi smartfónoch? A špehuje nás čínsky gigant prostredníctvom tejto aplikácie? Odpoveď nám prináša známa Xiaomi komunita Xiaomiui spolu i s odpoveďou na otázku, či sa dá táto aplikácia zo systému jednoducho odstrániť.

MIUI Daemon, čo to vlastne je a špehuje nás prostredníctvom toho Xiaomi?

Nadstavba MIUI je plná veľmi záhadných súčastí, nad ktorými sa často ani nezamýšľame. Niektorých používateľov však naozaj zaujíma, čo v sebe nadstavba skrýva. Príkladom je i aplikácia MIUI Daemon, ktorá sa nachádza výlučne v globálnych verziách systému. Tá o nás zbiera niekoľko informácií, medzi ktorými nájdeme i celkom citlivé dáta o našom zariadení. Zaradíme medzi ne napríklad tieto údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

  • Čas strávený pred obrazovkou
  • Informácie o internom úložisku
  • Štatistiky o pamäti RAM
  • Štatistiky o batérii a CPU
  • Stav Bluetooth a WiFi
  • IMEI číslo

Zdá sa vám teda, že tieto údaje sú celkom osobné? A špehuje nás takýmto spôsobom čínske Xiaomi? V skutočnosti to nie je pravda. Xiaomi celkovo nezbiera žiadne vaše súbory či osobné nastavenia a podobné súčasti smartfónu. Spoločnosť sa prostredníctvom aplikácie MIUI Daemon zameriava čisto len na údaje o stave vášho zariadenia. A prečo to vlastne robí? Dôvodov môže byť viacero. Najpravdepodobnejšia odpoveď však bude to, že Xiaomi zbiera informácie pre vylepšovanie svojej nadstavby podľa užívateľských preferencií.

Dá sa táto aplikácia jednoducho odstrániť?

Sme si vedomí, že sa vám prítomnosť takejto aplikácie v systéme jednoducho nemusí páčiť. Práve preto je otázka, či sa dá táto aplikácia z nadstavby MIUI odstrániť celkom na mieste. V skutočnosti sa dá aplikácia naozaj odstrániť, no stále ostáva aspoň jej časť vo vašom smartfóne. Tú nájdeme v správcovi súborov pod odkazmi /system/xbin/mqsasd a ak by sme sa pokúsili odstrániť i túto súčasť, náš smartfón nebude možné opäť spustiť. V konečnom dôsledku je teda lepšie vynútiť zastavenie tejto aplikácie, ako ju zo smartfónu odstraňovať.

Nejde o prvú správu týkajúcu sa špehovania zo strany Xiaomi

I keď na svete nájdeme množstvo fanúšikov spoločnosti Xiaomi, špehovanie sa s ňou nespája prvýkrát. Litovské ministerstvo obrany totiž už raz spoločnosť obvinilo, že špehuje svojich používateľov priamo prostredníctvom správ. Tie mala spoločnosť kontrolovať a následne cenzurovať niektoré citlivé výrazy, ktoré neboli v súlade s politikou Číny. K tomu však Xiaomi potrebovalo sledovať správy, ktoré píšeme. Do tejto problematiky sa pustilo i Nemecko, ktoré situáciu prešetrovalo. Xiaomi sa však obraňuje, že cenzúra je síce prítomná v Číne, kde to politika krajiny vyžaduje. V žiadnom prípade však nešpehuje používateľov mimo Číny a vyhlasuje, že ich smartfóny sú bezpečné.

Všimli ste si nejakých ďalších podozrivých aplikácií vo vašom smartfóne? A myslíte si, že nás Xiaomi takýmto spôsobom špehuje? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre