BezpečnosťSpravodajstvo

Špeciálne kryty, ktoré vás majú ochrániť pred žiarením z routeru, sú nielen zbytočné, ale aj znižujú výkon Wi-Fi

Tieto klietky fungujú na takzvanom efekte Faradayovej klietky. Sú však úplne zbytočné

Vynaliezavosť ľudí vskutku nemá hraníc. Obzvlášť v prípade „výmyslov“, ktoré majú za cieľ zarobiť na ľuďoch s nedostatkom informácií. Portál theverge.com upozorňuje na vcelku kuriózny produkt, ktorý sa začal vo veľkom predávať prostredníctvom rôznych platforiem ako je napríklad Amazon.

„Klietky na Wi-Fi“

Portál konkrétne upozorňuje na špeciálne „ochranné“ skrinky, ktoré nás majú ochrániť pred škodlivým žiarením z Wi-Fi routerov. Samozrejme, ľudia, ktorí sa nechali nachytať, nie sú moc spokojnými s fungovaním týchto klietok. Dôvodom je, že defakto týmto spôsobom zredukovali intenzitu signálu a to až do takej miery, že stratili možnosť pripojenia sa k internetu prostredníctvom Wi-Fi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto klietky fungujú na takzvanom efekte Faradayovej klietky. Čo to vlastne je? Ide o efekt, ktorý je vytvorený z elektricky vodivého materiálu, ktorý spôsobuje, že vnútorný priestor klietky je chránený voči účinkom vonkajších elektrických, elektrostatických a elektromagnetických polí a vĺn.

V praxi to znamená, že ak vložíte router do Faradayovej klietky, tak dôjde k blokovaniu elektromagnetického žiarenia. Inými slovami dochádza k blokovaniu signálu zo smerovača, a to ako von, tak aj dnu.

Mnoho používateľov, ktorí si kúpili túto „ochranu“ sa prostredníctvom recenzií sťažujú na nefunkčnosť týchto klietok, ktoré v tak vysokej miere blokujú signál, že im nefunguje Wi-Fi. Okrem iného však medzi recenziami nájdeme aj viacero komentárov, ktoré naopak vychvaľujú účinky tejto ochrany.

Wi-Fi žiarenie vám nijakým spôsobom neškodí

V súvislosti s príchodom  5G sietí sa objavila séria konšpirácií varujúcich pred škodlivými účinkami elektromagnetického žiarenia v mnohých formách. Tu však treba dodať, že žiarenie z LTE, 5G, Bluetooth, Wi-Fi, routerov a podobne, nie je vôbec škodlivým. Dôvodom je, že sú založené na nízkoenergetickom žiarení, ktoré nie je pre človeka nijako nebezpečné. Keď hovoríme o „elektromagnetickom žiarení“, tak popisujeme iba vlnu fotónov putujúcich priestorom. Aj svetlo – to, čo vidíte, je forma elektromagnetického žiarenia, pričom je neškodné.

V každom prípade, „niekto“ na týchto produktoch skvelo zarába. Dôvodom je, že tieto klietky sa predávajú vo väčšine prípadov v rozpätí od 70 a do 100 dolárov. Mimochodom, ak by ste predsa len mali nejaký dôvod, prečo chcete zredukovať intenzitu Wi-Fi signálu, tak každý router umožňuje vypnutie Wi-Fi. Len pre zaujímavosť, nie tak dávno sme upozorňovali aj na „anti 5G USB kľúč“, ktorý fungoval na „podobnom princípe“. Jeho autori ho predávali za takmer 400€. Samozrejme, aj v tomto prípade išlo o  podvod, ktorého cieľom bolo zarobenie na nevedomosti ľudí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close