SpravodajstvoVeda a výskum

SpaceX uzavrelo lukratívnu zmluvu s NASA. Nová misia má za úlohu bližšie preskúmať čierne diery a neutrónové hviezdy

Misiou rakety Falcon 9 je vyniesť do vesmíru špeciálnu vedeckú kozmickú IXPE

Spoločnosť SpaceX podpísala s americkou vesmírnou agentúrou NASA ďalšiu zaujímavú zmluvu. Úlohou rakety Falcon 9, ktorá patrí práve spoločnosti SpaceX, bude do dostať do vesmírneho priestoru kozmickú loď IXPE – Imaging X-ray Polarimetry Explorer. Táto kozmická loď bude následne preskúmavať hlbšie zákutia vesmíru.

Štúdia polarizovaného svetla

Misia IXPE má za úlohu bližšie preštudovať polarizované svetlo pochádzajúce z viacerých zdrojov vo vesmíre, vrátane neutrónových hviezd, pulzarových veterných hmlovín, či dokonca supermasívnych čiernych dier. Pozorovania by mali byť údajne omnoho detailnejšie, ako to v súčasnosti dokážu existujúce pozorovacie techniky a zariadenia.

Spustenie je naplánované na apríl 2021

Kozmická loď IXPE má byť do vesmíru dopravená raketou Falcon 9 od spoločnosti SpaceX. Zmluva bola uzatvorená na celkom zaujímavých 50,3 milióna dolárov. Spustenie celej misie je aktuálne naplánované na apríl 2021. Štart rakety by sa mal uskutočniť na celkom klasickom mieste, v Kennedyho vesmírnom centre na Floride.

Bližšie detaily o novej misii IXPE nájdete priamo na stránkach vesmírnej agentúry NASA.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close