SpravodajstvoVesmír

SpaceX už o pár dní začne svoju púť súkromných „turistických“ misií do vesmíru. Misia Inspiration4 dostala zelenú!

Štart prvej misie s "amatérskou" posádkou je naplánovaný na 15. septembra. Posádka strávi na obežnej dráhe Zeme 3 dni.

Americká súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX má pred sebou ďalší historický míľnik. Už o týždeň má odštartovať prvá súkromná misia na obežnú dráhu Zeme s plne „amatérskou“ posádkou. SpaceX sa tak zaradí do zoznamu spoločností, ktoré oficiálne odštartovali „turistické“ výlety do vesmíru, ktoré si však aktuálne môžu dovoliť iba „ozajstní“ boháči.

Prvá misia bez profesionálneho astronauta

Misia Inspiration4 má na obežnú dráhu Zeme vyslať prvú štvoricu ľudí, ktorí si zaplatili lístok na palube kozmickej lode Crew Dragon. V tomto prípade za celý výlet do vesmíru zaplatil americký miliardár Jared Isaacman. Špeciálne upravenú kapsulu Crew Dragon s priehľadným poklopom v tomto prípade vynesie do vesmíru raketa Falcon 9.

misia inspiration4 crew dragon spacex
Zdroj: Inspiration4

Kozmická loď Crew Dragon má na obežnej dráhe Zeme stráviť približne 3 dni, počas ktorých sa posádke naskytnú nevídané pohľady na našu planétu. Po niekoľkých dňoch vo vesmíre sa špeciálna kapsula pre ľudskú posádku vráti na povrch Zeme tradičným spôsobom – dopadom do oceánu. Kapsula spoločne s raketou Falcon 9 prejde po úspešnom dokončení misie obnovou, aby mohli byť použité pri ďalších misiách. V tomto prípade využije SpaceX už raz použitú kapsulu s označením Resilience, ktorá bola využitá pri prvej preprave astronautov na ISS ešte v novembri 2020. Zabehnutá je aj raketa Falcon 9, ktorá má za sebou už 2 štarty a následné návraty na zemský povrch.

Štart môže prekaziť už iba počasie

I keď sa jedná o prvú čisto turistickú misiu bez profesionálneho astronauta na palube, posádka musela prejsť čiastočným výcvikom, ktorého úspešné dokončenie bolo pre možný štart misie kľúčové. Amatérska posádka však všetky potrebné tréningy úspešne zvládla, keďže misia dostala oficiálne zelenú ešte 3. septembra, informoval zahraničný portál Space.com. Momentálne tak zostáva jedinou premennou počasie, ktoré môže prípadný štart misie Inspiration4 oneskoriť. Misia by mala odštartovať už 15. septembra z Kennedyho vesmírneho centra s možným presunom na 16. septembra v prípade nevyhovujúcich poveternostných podmienok. Čas štartu rakety však ešte nepoznáme, keďže oficiálne časové okno pre štart misie bude zverejnené až 3 dni pred odletom.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close