SpravodajstvoVeda a výskum

SpaceX už čoskoro plánuje prevážať turistov na obežnú dráhu Zeme

Cestovať budú v kapsule Crew Dragon a na obežnej dráhe ostanú 5 dní

Spoločnosť Spacex oznámila partnerstvo s ďalšou spoločnosťou Space Adventures. Ich cieľom je podporiť vesmírny turizmus a vyslať prvých obyčajných ľudí do vesmíru. Lety prebehnú na palube kapsuly Crew Dragon a mali by sa začať od roku 2021.

SpaceX tvrdí, že vyšle 4 platiacich turistov na obežnú dráhu Zeme medzi rokmi 2021-2022. Vycestujú na palube Crew Dragon a ostanú hore po dobu 5 dní.

„Ide o historickú misiu, ktorá otvorí cestu do vesmíru pre každého človeka, ktorý o nej sníva. Sme potešení prácou spoločnosti Space Adventures na misii,“ vyjadril sa prezident SpaceX, Gwinne Shotwell.

Spoločnosť Space Adventures už predáva miestenky aj na palube ruských rakiet Soyuz. SpaceX vyvíjala kapsulu Crew Dragon pre potreby americkej vesmírnej agentúry NASA a ich komerčného programu. Cieľom bolo zostrojiť americké rakety, ktoré by prepravovali amerických astronautov do vesmíru. NASA sa tak nebude musieť spoliehať na ruský vesmírny program.

Crew Dragon je momentálne vo fáze testovania. Zatiaľ splnila kapsula viacero testov, medzi nimi napríklad spojenie s vesmírnou stanicou, či test núdzového prerušenia. Ich posledným testom, ktorým prešli, bola skúška v zvukovej kabíne. Simulovali na kapsule vibrácie, ktorým by mohla pri štarte čeliť.

Elon Musk a SpaceX počítali už od začiatku s prepravou bežných ľudí do vesmíru. Dokonca už zarezervovali let okolo Mesiaca pre japonského miliardára Yusaku Maezawa v roku 2023. Miliardár by mal cestovať na ich najnovšom modely rakety Starship.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close