SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

SpaceX požiadalo o potrebné povolenia, aby mohli už o mesiac začať s testovaním letov rakety Starship

Spoločnosť vedená Elonom Muskom sa hýbe vpred míľovými krokmi. Prototyp ich rakety čakajú prvé testovacie lety

V  septembri 2019 odhalila spoločnosť SpaceX svoj prvý prototyp vesmírnej rakety Starship. Ide o jeden z niekoľkých testovacích modelov, ktorý bude tvoriť novú generáciu rakiet a splní Muskov sľub o komerčných letoch na Mesiac, alebo Mars.

V novembri minulého roka ich prvá verzia, Mk. 1, čelila istým problémom so stavbou, no spoločnosť prehlásila, že sa pohnú dopredu s ďalšími prototypmi. Musk tvrdil, že ich prototyp s označením Mk. 3 podstúpi testovací let vo výške 100 km, niekedy v roku 2020. Podľa najnovších správ by sa tento testovací let mohol udiať niekedy uprostred marca. Testovacia raketa poletí z ich štartovacej plochy v americkom štáte Texas a poletí do výšky 20 km.

Spoločnosť žiada americkú komunikačnú komisiu o prístup k rádiovým frekvenciám z dôvodu testovacieho letu ich rakety Starship. To umožní pozemnému tímu komunikovať s raketou počas letu a monitorovať jej trajektóriu. Tieto údaje budú priamo zdieľané s Národnou telekomunikačnou a informačnou administráciou, americkými vzdušnými silami a NASA.

Príprava do budúcna

Testom preveria aj vývoj ich nového štartovacieho systému Super Heavy, ktorý umožní prepravu až 100 ton materiálu alebo až 100 člennej posádky do hlbokého vesmíru. Ich plány zahŕňajú prevoz materiálu a astronautov na Mesiac, do roku 2022, alebo 2024. Zameriavajú sa aj na pravidelné misie na Mars.

Let vo výške 20 km sa drží s ich pôvodnými plánmi pre Mk. 1, nanešťastie ich prvý model explodoval počas skúšky nádrží na kyslík a metán. Ako odpoveď na nešťastnú nehodu spoločnosť postavila model Mk. 2 a následne Mk. 3. Ich najnovší model má konfiguráciu motorov prispôsobenú pre let na obežnej dráhe.

Predošlé modely mali šesť motorov, prispôsobených na let v atmosfére, zatiaľ čo Mk. 3 má tri motory pre pozemský let a tri motory, ktoré fungujú vo vákuu. Ich štartovací mechanizmus Super Heavy bude mať 37 motorov. 30 bude pozemských a 7 na prácu vo vákuu.

Testovací let je ešte ďaleko pred nami. Spoločnosť požiadala o povolenie už 16. marca, no čas majú až do 16. septembra. Elon Musk býva so svojimi termínmi optimistický, no jeho spoločnosť vždy prinesie to, čo sľubuje.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close