SpravodajstvoVeda a výskum

SpaceX podnikne už o pár dní prvú misiu s astronautmi na palube. Pozrite sa, čo by ste o tom mali vedieť

Prenos štartu a dokovania si môžete pozrieť aj na YouTube

27. mája sa uskutoční štart modulu vesmírnej spoločnosti SpaceX, Crew Dragon. Na medzinárodnú vesmírnu stanicu vynesie dvoch astronautov a bude to prvý štart americkej rakety s americkými astronautmi, ktorý sa uskutočnil od roku 2011, kedy poslednýkrát z Floridy letel raketoplán Atlantis.

Úlohou je prepravovať astronautov na stanicu

Misia pod názvom Demo-2 sa mala uskutočniť už v roku 2019, avšak spoločnosť SpaceX mala niekoľko problémov. Po bezpečnostnej previerke je však pripravená na odlet. Demo-2 je súčasťou komerčného programu NASA, ktorý zahŕňa dve súkromné spoločnosti, SpaceX a Boeing. Ich úlohou je prepravovať astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a naspäť. Píše o tom portál cnet.com.

Modul Crew Dragon poletí na rakete Falcon 9 z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride. Je to historická štartovacia dráha, z ktorej štartovali aj misie Apollo. NASA sa už nechce naďalej spoliehať na ruské rakety, ktoré doteraz prevážali ich astronautov na vesmírnu stanicu. Od ukončenia svojho programu raketoplánov, si Americká vesmírna agentúra kupovala miesta v ruskej kapsuly Sojuz.

Čo stojí miestenka na ruskom Sojuze? NASA zaplatila riadny balík peňazí

Astronauti, ktorí poletia 27. mája v kapsule Crew Dragon sú Bob Behnken a Doug Hurley. Tí boli pridelení na tento konkrétny let už v roku 2018. Obaja už boli vo vesmíre a Doug Hurley dokonca letel na poslednom raketopláne Atlantis. Oblečené budú mať skafandre, ktoré špeciálne navrhla spoločnosť SpaceX.

Astronauti
Zdroj: SpaceX.com

Ak sa let podarí, NASA udelí kapsule Crew Dragon certifikát a bude sa používať na pravidelné lety medzi Zemou a Medzinárodnou vesmírnou stanicou. NASA predpokladá úspech a už aj pridelili ďalších astronautov na prvú „poriadnu“ misiu, ktorá by sa mohla uskutočniť koncom tohto roka, ak všetko prebehne bez problémov.

NASA taktiež poskytne prenos celej misie, prostredníctvom NASA TV. Let je naplánovaný približne okolo 22-hej hodiny nášho času, prenos sa však začne už od 18-tej hodiny. NASATV môžete sledovať prostredníctvom YouTube.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close