Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

SpaceX má za sebou ďalšie testy. Kapsula Crew Dragon prešla skúškou vo zvukovej komore

Testovali, ako bude kapsula zvládať otrasy, ktoré nastávajú počas štartu rakety

Spoločnosť SpaceX, vedená Elonom Muskom, splnila ďalší veľký krok k tomu, aby ich modul Crew Dragon mohol prepravovať amerických astronautov do vesmíru. V pondelok zdieľali fotografiu ich modulu po tom, ako splnila posledné testy. Kapsula je súčasťou komerčného programu americkej NASA, ktorá chce používať americké stroje na prepravu svojich astronautov.

Crew Dragon má za sebou akustické testy vo zvukovej komore. Ich cieľom je simulovanie vibrácií, ktoré bude počas štartu kapsula zažívať. Test by mal ukázať akékoľvek slabé body. Niektoré testy dokážu byť tvrdé. V Marci 2016 tím pustil na kapsulu Orion presne 1 510 reproduktorov, každý nastavený na 143 decibelov.

Crew Dragon
Zdroj: SpaceX

Prvý hlavný test prišiel ešte v marci 2019, keď SpaceX odštartovalo s modulom označeným „Demo-1“. Ich misia bola previezť náklad na vesmírnu stanicu. Ďalším testom bol test núdzového prerušenia misie. Kapsula Crew Dragon odštartovala na rakete Falcon 9 a uprostred letu mala kapsula misiu prerušiť. Tento test mal dokázať, či je kapsula schopná uniknúť rakete v moment, kedy by bola jej sila na maxime.

Počas prvého testu sa vyskytla chyba, čo donútilo spoločnosť urobiť zmeny v dizajne modulu. Medzi NASA a SpaceX nastalo napätie, ktoré sa týkalo odhalenia ich najnovšieho modelu rakety Starship. NASA upozorňovala, že je SpaceX pozadu s plánmi Crew Dragon, no Musk ich uistil, že sa na kapsule intenzívne pracuje.

Nakoniec test splnili  19. Januára. Po konferencii Musk deklaroval, že prvý let s ľudskou posádkou sa môže odohrať v druhej štvrtine tohto roku. Neskoršie správy poukázali na to, že SpaceX plánuje let na 7. mája.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close