SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Sovietska stanica Mir sa prezývala aj „smrtiaca pasca“: Čím si vyslúžila toto označenie?

Stanica Mir bola predchodcom Medzinárodnej vesmírnej stanice a spája sa s ňou množstvo problémov

Vesmírna stanica Mir sa do vesmíru dostala v 80. rokoch minulého storočia, ešte za čias Sovietskeho zväzu. Stanica mala veľa prívlastkov, od vznešenej vážky, cez ježka, až po smrtiacu pascu. Prečo to tak bolo vysvetľuje YouTube kanál SciShow Space.

Táto vesmírna stanica priniesla ľudstvu veľa informácií o tom, ako žiť vo vesmíre a priniesla aj veľa vedeckých objavov. Na druhú stranu bola stanica plná plesní, alebo závažných elektrických problémov. Mir bol nástupníkom projektu Salyut, čo boli prvé vesmírne stanice Sovietskeho zväzu. Stanica bola podobná Medzinárodnej vesmírnej stanici tým, že sa taktiež skladala z modulov a pospájala sa na obežnej dráhe, počas niekoľkých rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spojené štáty sa k projektu pridali v roku 1995, no vtedy už bola stanica Mir vo veľmi zlom stave. Závažný problém bol nedostatok miesta, ktorý sprevádzal aj moduly, ktoré sa vracali späť na Zem. Astronauti kvôli nedostatku miesta nemohli odniesť všetok odpad zo stanice. Niet preto divu, že čoskoro sa zo stanice stala hotová skládka.

Hrozivý objav

Stanica Mir mala podľa niektorých astronautov problém s mikróbmi. Počas niekoľkých rokov tam nepretržite žili astronauti, aj kozmonauti a vo vnútri stanice to začalo zvláštne zapáchať. Vedci si uvedomovali, že postupom času sa zo stanice môže stať obria petriho miska, t. j. liaheň pre mikroorganizmy všetkých druhov. Vedci preto poprosili astronautov o pár vzoriek.

To však nemali robiť, aspoň pre ten pokoj v duši. Keď astronauti vybrali jeden z panelov, objavili niekoľko zhlukov špinavej vody, ktoré mali veľkosť basketbalky. Čo je však horšie, vo vode sa množili nepredstaviteľné veci. Táto lopta bola rajom pre rôzne plesne a baktérie. Išlo o vec, ktorá mala priamy dopad na zdravie astronautov. V loptách sa nachádzali mikróby, ktoré mohli oslabiť oceľ hrdzou a ohroziť tak celú stanicu.

Stanica si prešla aj niekoľkými zrážkami s modulmi, ktoré mali priniesť kozmonautom zásoby. Počas jedného zásobovacieho letu modul narazil do modulu Spektr, ktorý bol vážne poškodený. Najhoršou nehodou na stanici Mir bol pravdepodobne požiar. Ten mohol vážne zraniť, alebo zabiť posádku stanice, no našťastie sa nikomu nič nestalo.

Stanicu sprevádzalo veľa problémov, no napriek tomu slúžila dlhšie, než mala. Mir bola navrhnutá na 5-ročnú misiu, no do Tichého oceánu sa zrútila po pätnástich rokoch v roku 2001. Išlo o úmyselný kontrolovaný zostup stanice z obežnej dráhy späť na Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close