Sopečná aktivita na Marse by mohla vytvoriť vhodné podmienky pre špecifický druh života

Nová štúdia objavila na povrchu Marsu doteraz najmladšie stopy sopečnej aktivity.

Mars
Zdroj: NASA/JPL/MSSS/The Murray Lab

Objavujú sa stále nové dôkazy, ktoré poukazujú na to, že Mars môže byť geologicky, ale aj sopečne aktívnou planétou, píše portál Science Alert.

Nová štúdia objavila stopy sopečnej aktivity v oblasti Elysium Planitia, ktoré nebudú staršie ako 50-tisíc rokov. Možno sa to na prvý pohľad zdá ako veľa, no z geologického pohľadu je to naozaj krátka doba. Nový objav môže znamenať aj dobré správy v oblasti pátrania po živote na tejto planéte. Časť regiónu, objaveného na Marse, sa podobá na regióny sopečnej aktivity, ktoré možno nájsť v ľadovcových oblastiach, napríklad na Islande. V tomto prostredí prežívajú takzvané extrémofilné baktérie, organizmy, ktorým sa darí aj v tých najťažších podmienkach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mars
Zdroj: NASA/JPL/MSSS/The Murray Lab

„Je možné, že ide o najmladší depozit lávy, aký bol na Marse zdokumentovaný. Ak by sme celú históriu planéty vtesnali do jedného dňa, tento depozit vznikol v poslednej sekunde,“ vyjadril sa astronóm David Horvath, z University of Arizona.

Vhodné podmienky pre život?

V poslednej dobe Mars prekvapuje vedcov. Nedávno sa objavilo niekoľko dôkazov, ktoré poukazujú na sopečnú aktivitu. Jedným z nich je aj existencia vody pod povrchom. Mars je chladnou planétou a aby mohla udržať vodu v kvapalnom skupenstve, je potrebná určitá forma ohrievania zvnútra planéty. O sopečnej aktivite napovedá aj depozit lávy, ktorý bol objavený v regióne Elysium Planitia, ktorý sa nachádza severne od rovníka planéty.

„Depozit sa javí ako tmavý región, ktorý prekrýva oblasť o čosi väčšiu ako Washington DC. Má veľkú tepelnú zotrvačnosť a je bohatý na pyroxén vápnika,“ vysvetľuje Horvath.

Dodáva, že tmavá oblasť je podobná tým, ktoré môžeme vidieť na Mesiaci, alebo planéte Merkúr a spája sa s explozívnymi vulkanickými erupciami. Väčšina stôp sopečnej aktivity na Marse pochádza z lávových prúdov a nie zo sopečných erupcií. Novoobjavený región pôsobí relatívne čerstvo, údajne sa v ňom stále nachádza láva a popol.

„Predpokladáme, že išlo o sopečnú erupciu, ktorá sa mohla dostať do výšky až 10-km. Región Elysium Planitia obsahuje najmladšie stopy sopečnej aktivity na Marse. Potvrdené známky sopečnej aktivity sú staré 3-milióny rokov,“ hovorí Horvath.

Ak by sa nové stopy sopečnej aktivity potvrdili, vo vzduchu by visela otázka, či ešte prednedávnom na Marse existoval život. V prípade sopečnej erupcie by vznikla oblasť, kde sa extrémne vysoká teplota stretáva s extrémne nízkou teplotou. Aj v takýchto oblastiach môže existovať život, aj keď len mikrobiálny. Mikróby sa v podobných oblastiach nespoliehajú na fotosyntézu, ale na chemické reakcie, ktoré ich živia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre