SpravodajstvoVeda a výskum

Sondy Voyager sú najdlhšie fungujúcou vesmírnou misiou. Koľko času im ešte ostáva?

Sondy nám priniesli veľa fascinujúcich dát, či fotografií, ich život sa ale pomaly končí.

viac ako 40 rokov cestuje dvojica sond Voyager cestovala vesmírom prinášajúc nám niekoľko fascinujúcich objavov a fotografií z našej Slnečnej sústavy. V roku 2018 sa však dostali za jej hranice a stali sa najďalej letiacimi sondami v dejinách ľudstva. Teraz je ich úlohou cestovať naprieč medzihviezdnym vesmírom a aj naďalej analyzovať dáta. Ako dlho však táto dvojica dokáže vydržať?

Obe sondy za svoj život precestovali viac ako 17-miliárd kilometrov. Voyager 1 počas svojej cesty navštívila Jupiter a Saturn, pričom Slnečnú sústavu opustila skorej ako jej sesterská sonda Voyager 2. Za hranice sa dostala totiž už v roku 2012. Voyager 2 sa u nás doma zdržala dlhšie. Na svojej ceste navštívila Jupiter, Saturn, Urán a aj Neptún a za hranice sústavy prešla v roku 2018. Hovorí o tom YouTube kanál SciShow Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sondy aj naďalej analyzujú dáta z prostredia, v ktorom sa nachádzajú, avšak vedci vedia, že to nepotrvá večne. Sondy mali k dispozícií dva zdroje paliva, ktoré sa pomaly míňajú. Jedným z týchto zdrojov paliva je hydrazín, ktorý sa používa ako zložka raketového paliva. Zaujímavosťou je, že toto palivo nepoužívajú sondy na akceleráciu. Rýchlosť akou cestujú, získali zo samotného štartu a taktiež z gravitačných manévrov okolo navštívených planét. Palivo, ktoré majú k dispozícii sa používa primárne na úpravu trajektórie alebo orientácie. Kontrola orientácie sondy sa používa najmä preto, aby bol jej vysielač vždy otočený smerom k Zemi.

Nedostatok paliva

Tieto úpravy sa ale nemusia robiť často. Americká vesmírna agentúra, NASA, predpokladá, že na liter paliva sonda dokáže preletieť približne 13-tisíc km. Od štartu sond ubehlo už viac ako 40 rokov, preto sa zásoby míňajú, bez ohľadu na to, aká efektívna je ich spotreba. NASA preto odhaduje, že zásoby sondy Voyager 1 sa minú okolo roku 2040. Sonda Voyager 2 je na tom horšie. Palivo sa jej minie už v roku 2034. Dôvodom je to, že Voyager 2 navštívil niekoľko ďalších planét a preto sonda minula viac paliva.

Lenže obe sondy prestanú vysielať dáta ešte skorej, ako im dôjde palivo. Obe totiž majú ešte jeden zdroj, ktorý im dodáva elektrinu a umožňuje im vysielať dáta späť k Zemi. Ide o RTG (pozn. redakcie: Radioisotope Thermoelectric Generator), ktoré dokáže generovať elektrinu prostredníctvom tepla, ktoré vzniká rozkladom plutónia. V dnešnej dobe už neostalo dostatok plutónia na to, aby dokázali sondy poháňať všetky svoje vedecké inštrumenty.

Z desiatich inštrumentov má sonda Voyager 1 aktívne 4 a sonda Voyager 2 aktívnych 5. Začiatkom tohto roka budú musieť vedci vypnúť ďalšie inštrumenty alebo ich zapínať striedavo, aby dokázali využiť čo najviac dostupnej energie. Postupne však budú vedci vypínať ešte viac vedeckých nástrojov, dokým sondy neostanú úplne ticho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close