SpravodajstvoVeda a výskum

Sonda Voyager 2 prekročila okraj heliosféry, zóny ktorá sa považuje za „koniec“ slnečnej sústavy

Sonda Voyager 2 prešla cez okrej heliosféry, ktorá pokladá za okraj našej slnečnej sústavy. Vypustená do vesmíru bola ešte v roku 1977.

Dvanásť miliárd kilometrov od Zeme je hranica, ktorá označuje okraj slnečnej sústavy a začiatok medzihviezdneho priestoru. Ako uvádza spravodajský portál theguardian.com, medziplanetárna kozmická sonda pod názvom. Voyager 2 prekročila  hranicu heliopauzy (pozn. redakcie: Heliopauza  je okraj  heliosféry, teda zóna, v ktorej už tlak častíc slnečného vetra prestáva odolávať tlaku galaktického vetra. Svojim spôsobom sa jedná o „koniec“ slnečnej sústavy) a mieri hlbšie do obrovského neznámeho medzihviezdneho priestoru.

„Táto kontaktná plocha je hranica a my sa snažíme porozumieť povahe tej hranice, kde sa zrážajú a zmiešajú tieto dva vetre a ako sa zmiešajú,“ povedal Stone.

Mimochodom, Voyager 2 je len druhou sondou v histórii ľudstva, ktorá prešla za hranicu heliosféry, kde nabité častice prúdiace smerom von zo slnka nadzvukovou rýchlosťou narážajú na chladnejší medzihviezdny vietor fúkajúci zo supernov, teda z hviezdnych explózií. Trvá celkom 16 hodín, kým signál z heliosféry zo sondy Voyager 2 dorazí na Zem a je zachytený 70-metrovou anténou, ktorá je najväčšou anténou spoločnosti NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Heliopauza
Zdroj: Wikipedia.org

„Nevedeli sme, že kozmická loď môže prežiť dostatočne dlho, aby sa dostala na okraj sústavy a vstúpila do medzihviezdneho priestoru,“ uviedol profesor Ed Stone z Kalifornského technologického inštitútu, ktorý na misii pracoval ešte pred jej začiatkom v roku 1977.

Voyager 2 je medziplanetárna sonda, ktorá bola vypustená v roku 1977. Jej primárnym cieľom je  prieskum vonkajších planét slnečnej sústavy. Jej maximálna dosiahnutá rýchlosť bola 57 890 km/h.

Voyager 1 ako prvá sonda, ktorá sa dostala za hranicu heliosféry

Voyager 1 bola sonda, ktorej sa ako prvej podarilo dostať za hranicu slnečnej sústavy a  zachytiť tak jedinečné snímky Uránu a Neptúna. Keďže sa v roku 1980 na sonde Voyager 1 zlomil dôležitý nástroj na meranie vlastností plazmy, teda zvýšenej hustoty nabitých častíc, Voyager 2 mohla teraz priniesť nové poznatky o povahe heliosféry. Merania ukazujú, že Voyager 2 narazila na oveľa tenšiu hranicu heliosféry ako Voyager 1, čo môže byť spôsobené tým, že Voyager 1 prechádzala touto hranicou počas maximálneho slnečného žiarenia. Ďalšie poznatky, ktoré sonda Voyger 2 priniesla sa týkali tvaru a hrúbky vonkajšej steny heliosféry. Jej tvar komplexne závisí od relatívnych síl magnetických polí vo vnútri a zvonku heliosféry.

Vedci predpokladajú, že sondám Voyager 1 a 2 klesne v polovici roku 2020 energia pod kritickú úroveň, no budú pokračovať vo svojej trajektórii dlho potom, čo ich signál utíchne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close