SpravodajstvoVeda a výskum

Sonda Solar Orbiter zachytila doteraz najbližšie zábery Slnka, aké sa nám podarilo odfotiť

Dychberúci pohľad na naše Slnko odhalil vedcom novú anomáliu na jeho povrchu

Svetlo sveta uzreli prvé fotografie, ktoré zhotovila sonda Solar Orbiter. Ide o najbližšie fotografie našej hviezdy, aké boli doteraz vytvorené.

Projekt Solar Orbiter je spoluprácou európskej a americkej vesmírnej agentúry. Jeho úlohou je študovať naše Slnko. Sonda odštartovala 9. februára 2020 a v polovici júna dokončila svoj prvý blízky prelet okolo Slnka. Téme sa venuje americká NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tieto jedinečné fotografie sú najbližšie, aké sa nám podarilo zhotoviť. Vďaka nim budeme môcť popísať atmosférické vrstvy Slnka a prísť na to, ako ovplyvňujú vesmírne počasie v okolí Zeme, aj naprieč celou sústavou,“ hovorí Holly Gilbert, vedkyňa z NASA Goddard Space Flight Center.

Solar Orbiter
Zdroj: Solar Orbiter/EUI Team (ESA & NASA); CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL

Tím vedcov nečakal fotografie tak skoro, čo značí, že sonda má pred sebou sľubnú budúcnosť, píše NASA. Dostať sondu tam, kde je teraz, však nebolo jednoduchou úlohou. Koronavírus donútil riadiace stredisko Európskej vesmírnej agentúry, v Nemecku, na týždeň zatvoriť. Bolo to práve v období intenzívneho testovania a k dispozícii bolo len minimálne množstvo pracovníkov.

Sľubné výsledky

„Pandémia nás donútila testovať kľúčové nástroje na diaľku, čo sme nikdy predtým nerobili,“ popisuje Russell Howard, hlavný vyšetrovateľ programu Solar Orbiter.

Tím vedcov sa aj napriek ťažkostiam dokázal prispôsobiť a všetky potrebné prípravy zvládnuť načas. 15. júna sa Solar Orbiter dostal na vzdialenosť 77 miliónov km od Slnka. Všetkých 10 vedeckých nástrojov sa spustilo bez problému a sonda bola pripravená zachytiť prvé blízke stretnutie s našou hviezdou.

Solar Orbiter
Ohniská na povrchu Slnka. Zdroj: Solar Orbiter/EUI Team (ESA & NASA); CSL, IAS, MPS, PMOD/WRC, ROB, UCL/MSSL

Solar Orbiter nesie šesť obrazových nástrojov, ktoré študujú rozličné aspekty Slnka. Za normálnych okolností sú prvé fotografie len testom, aby vedci zistili, či nástroje fungujú tak, ako majú. V tomto prípade však zaznamenal nástroj Extreme Ultraviolet Imager, monitorujúci ultrafialové spektrum, anomálie, ktoré tím nazval „ohniská.“

„Ohniská sú príbuzné solárnym erupciám, ibaže miliónkrát menšie. Na fotografiách ich môžeme pozorovať takmer všade,“ vysvetľuje vyšetrovateľ David Berghmans.

Zatiaľ však nie je jasné, čo sú ohniská zač, alebo či nejak korešpondujú so zvýšenou jasnosťou, ktorú môžu pozorovať iné sondy. Na zistenie ich pôvodu budú vedci potrebovať presnejšie merania, s ktorými nebude mať sonda Solar Orbiter najmenší problém.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close