SpravodajstvoVeda a výskum

Sonda OSIRIS-REx sa dostala nebezpečne blízko k asteroidu Bennu. Jeho povrch sa ukázal byť kamenistou „nočnou morou“

Sondu čaká krátke pristátie na povrchu asteroidu, počas ktorého odoberie vzorky pôdy a o pár rokov sa s nimi vráti na Zem

Sonda americkej NASA, OSIRIS-REx preletela 620 metrov nad povrchom asteroidu Bennu. Preletela nad potenciálnym pristávacím miestom a potvrdila, že sa jedná o kamenistú „nočnú moru.“ 3. decembra 2018 sa dostala sonda na jeho obežnú dráhu a odvtedy si hľadala miesto, kde by mohla bezpečne pristáť.

Asteroid je posiaty kameňmi, čiže zosadnúť na zem sa ukázalo byť oveľa zložitejšou úlohou, než sa spočiatku zdalo. Misiou OSIRIS-REx je zozbierať vzorky asteroidu a vrátiť sa späť na našu planétu. Je to veľmi riskantný manéver a úspech závisí od dvoch hlavných faktorov. Pôda musí mať jemne zrnité zloženie a musí byť bezpečná na pristátie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA vybrala štyri potenciálne miesta, ktoré pomenovala Kingfisher, Osprey, Sandpiper a  Nightingale. Po starostlivom zvážení sa hlavným kandidátom stal Nightingale a Osprej slúžil ako záloha. To bol prvý krok. Druhý krok si vyžadoval, aby sa sonda dostala extrémne blízko k povrchu. Normálne si udržiava stabilnú obežnú dráhu vo výške 1.2 km, no počas 11-hodinového manévra sa OSIRIS-REx dostal na výšku 620 metrov. Preletel nad vybraným pristávacím miestom, ktoré je široké len 16 metrov.

Priebeh misie

Pomocou kamier zhotovila sonda model pristávacieho miesta. Následne ho použije počas navigácie, ktorá porovná zhotovenú fotografiu s reálnym kamerovým záznamom. 11. februára preletí nad druhým, záložným pristávacím miestom s názvom Osprey, ku ktorému sa dostane ešte bližšie. V tretej fáze prieskumu sa bude musieť sonda dostať do výšky 250 metrov. Vďaka tomu bude schopná zachytiť fotografie vo vysokom rozlíšení, ktoré pomôžu identifikovať zloženie pôdy.

Následne prebehnú porovnávania a skúšky. Sonda sa pokúsi opustiť obežnú dráhu a dostať sa do predom určeného bodu, ktorý sa nachádza priamo nad pristávacím miestom. Potom sa vráti opäť na obežnú dráhu. Ak dopadne testovací let dobre, nasleduje pristátie.

Sonde stačí iba 5 sekúnd na to, aby zozbierala potrebný materiál. Na povrchu pustia do pôdy dusík, ktorý oddelí jemné zrniečka a tie sonda zozbiera.  NASA potrebuje 60 gramov pôdy. Ak by sa zber nepodaril na prvý krát, OSIRIS-REx môže proces opakovať trikrát. Sonda sa má opustiť asteroid v marci budúceho roku a na Zem prísť v septembri roku 2023.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close