Spravodajstvo

Sonda od NASA našla na vzdialenom asteroide Bennu stopy po vode

Nenápadná sonda s názvom OSIRIS-REx si pre výskumníkov v NASA prichystala nemalé prekvapenie. Po vykonaní spektrálnej analýzy na cieľovom asteroide informovala o výsledkoch, ktoré doslova šokovali celý svet. Na asteroide Bennu vzdialenom milióny kilometrov od Slnka sa totiž vyskytujú minerály, ktoré museli vzniknúť za pomoci vody v kvapalnom skupenstve. 

Sonda je súčasťou programu NASA Origins

Sonda OSIRIS-Rex, ktorá je súčasťou prieskumného programu NASA Origins, bola vyslaná ku asteroidu Bennu nachádzajúcemu sa približne 160 miliónov kilometrov od Slnka. Sonda dorazila ku 487 metrov širokému asteroidu presne 3. decembra a takmer ihneď sa pustila do práce. Cieľom sondy bolo odhaliť tajomstvá slnečnej sústavy pomocou spektrálnej analýzy. 

Na povrchu sa nachádzajú stopy po hydratovaných mineráloch

Najzaujímavejším zistením špeciálnej sondy od NASA je bezpochyby nájdenie stôp po hydratovaných mineráloch na povrchu asteroidu Bennu. Stopy po hydratovaných mineráloch boli objavené vďaka špeciálnemu spektrometru, ktorým je sonda vybavená. A čo teda znamená potencionálny výskyt hydratovaných minerálov na povrchu asteroidu? Odpoveď je celkom jednoduchá – bola tu voda. Aby na povrchu vôbec nejaké hydratované minerály vznikli, logicky sa tam musela nachádzať voda v kvapalnom skupenstve. 

Povrch ukrýva ďalšie prekvapenie

Povrch samotného asteroidu skrýva ale viacero záhad a jednou z nich sú aj veľké balvany o veľkosti až 15 metrov. Podľa lídra návratnej misie OSIRIS-REx, Dante Lauretta, si balvany na povrchu asteroidu jednoducho ležia. Vyzerajú, akoby na povrch dopadli z malej výšky, alebo akoby okolité horniny zvetrali a nechali tvrdšie balvany úplne odokryté. Ku zhromaždeniu vzoriek z asteroidu Bennu by malo dôjsť už v roku 2020, dokedy musí nájsť výskumný tím vhodný kráter na pristátie a preskúmanie. 

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Wikipedia)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close