Šokujúce vizualizácie odhaľujú obrovský mrak vesmírneho odpadu, ktorý vytvoril ruský anti-satelitný test

Explózia ohrozila astronautov na ISS a vytvorila oblak trosiek, ktorý môžete vidieť na vizualizácii.

Toto je dopad nezodpovedného ruského testu
Zdroj: YouTube (Hugh Lewis)

Minulý týždeň obletela svet správa o nezodpovednom teste Ruska. Krajina odpálila nefunkčný satelit Cosmos 1408, ktorý ohrozil aj astronautov na ISS, píše portál Daily Mail.

Samotný satelit po deštrukcii vytvoril približne 1500 úlomkov dostatočne veľkých na to, aby sme ich dokázali sledovať. Experti varujú, že odpálenie satelitu spôsobí chaos pre ďalšie vesmírne misie, minimálne po dobu niekoľkých rokov, ak nie desaťročí. K nezodpovednému kroku Ruska sa vyjadrila vesmírna firma LeoLabs, ktorá krajinu pokarhala za ohrozenie životov astronautov, ale i za vytvorenie vesmírneho odpadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Išlo o nezodpovedný krok, ktorý poškodí všetky krajiny s vesmírnym programom,“ tvrdí spoločnosť.

Krátko po explózii Houston prikázal astronautom na ISS, aby sa ukryli na niekoľko hodín do únikových modulov stanice. Vesmírna stanica ISS bežne obieha okolo Zeme vo výške 418 km nad povrchom, avšak v tú dobu sa nachádzala o čosi nižšie, vo výške 402 km. Astronauti prežili incident bez ujmy na zdraví a rovnako aj stanica ostáva nepoškodená. Hrozba úlomkov zo satelitu Cosmos 1408 avšak pretrváva.

Okolo našej planéty sa už teraz nachádza množstvo iného vesmírneho odpadu. Ten pozostáva z odhodených modulov rakiet, súčiastok, či náradia, ktoré astronauti omylom pustili počas vesmírnej prechádzky. Odpad ale vzniká aj kolíziami, alebo úmyselným odpálením starého satelitu. Ľudstvo sa nachádza v bode, kedy by malo hrozbu vesmírneho odpadu riešiť, a nie vytvárať nový. Je možné, že s pribúdajúcim odpadom sa stanú regióny obežnej dráhy nepoužiteľné.

Problémy na niekoľko rokov

To ale nie je všetko. Drobné úlomky sa pohybujú na obežnej dráhe extrémne rýchlo, čo znamená, že aj niekoľko milimetrové čiastočky môžu napáchať významné škody. S množstvom odpadu ale vzniká aj riziko kaskádovej kolízie, ktorá by bola pre vesmírne cestovanie pohromou.

„Minulý týždeň došlo k úmyselnému odpáleniu starého ruského satelitu, pomocou rakety. Dôsledkom výbuchu vznikla fragmentácia, ktorá bude ohrozovať satelity na nízkej obežnej dráhe celé roky, ak nie desaťročia,“ tvrdí spoločnosť LeoLabs, ktorá monitoruje vesmírny odpad na obežnej dráhe.

Nebezpečenstvom je, že postupom času sa počet, hmotnosť a plocha vesmírnych trosiek rozrastá. Časti odpadu, ktoré sa nachádzajú v rôznych výškach, sa zároveň pohybujú odlišnými rýchlosťami. Po explózii začali všetky úlomky v jednom bode, no postupom času sa ich poloha menila. Úlomky, ktoré sa nachádzajú na väčšej obežnej dráhe, obehnú Zem za dlhší čas ako tie, ktoré majú menšiu obežnú dráhu.

Podľa americkej vesmírnej agentúry, NASA, sa na obežnej dráhe Zeme nachádza viac ako 23-tisíc trosiek, ktoré sú o niečo väčšie, ako baseballová loptička. 500-tisíc trosiek na obežnej dráhe má veľkosť kamienka, no aj takáto troska by dokázala pri zrážke, ak nie zničiť satelit, tak narobiť veľké škody.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre