Snímky z New Horizons naznačujú, že doterajšie teórie o vzniku a histórii Pluta môžu byť nesprávnymi

Vo svojich začiatkoch mohlo mať Pluto pod povrchom oceán

Pluto
Zdroj: NASA

Dáta, ktoré prišli zo sondy New Horizons, ktorá preletela popri Plute v roku 2015 práve prepísali históriu tejto trpasličej planéty.

Astronómovia dlho predpokladali, že Pluto začínalo ako ľadový kus skaly v Kuiperovom páse. Najnovšie zistenia ale naznačujú, že jeho začiatky boli horúce a dokonca sa pod jeho povrchom mohol nachádzať oceán. Píše sa o tom v štúdii, publikovanej v denníku Nature Geoscience. Nielenže mohlo byť Pluto v minulosti obývateľnou planétou, ale zároveň vzrastá pravdepodobnosť obývateľnosti pre iné, vzdialené objekty v Kuiperovom páse, píše portál Inverse.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teória, ktorej donedávna vedci verili znela tak, že Pluto začínalo ako ľadová guľa. Oceán, ktorý by sa mal nachádzať pod jeho ľadovým obalom vznikol až neskôr, vplyvom tepla z rádioaktívneho rozkladu. Avšak snímky z New Horizons priniesli detailné zábery na geológiu planéty, ktoré naznačujú úplne iné začiatky.

Ak by planéta Pluto vznikla ako studená guľa a neskôr sa ohrial, ľad pod povrchom by sa rozpúšťal. Keď sa voda rozpustí, na povrchu planéty by sa našli známky kompresie. Ak mala planéta horúci začiatok, postupom času by chladla a ľad by zamŕzal. Na povrchu by sa tým pádom našli známky expanzie.

Pluto_fotografie new horizon_NASA
Zdroj: NASA’s New Horizons captured close-up images of Pluto.NASA

„Na povrchu sme našli veľa známok geologickej expanzie, čo nám naznačuje, že Pluto mal vo svojich začiatkoch vysokú teplotu a postupne chladol,“ vyjadril sa Carver Bierson, autor štúdie.

Ďalšie dôkazy hovoria o niekoľkých zrážkach, ktoré dokázali jeho povrch zahriať. Dnes je Pluto mrazivým svetom, kde teplota dosahuje až -228 °C. Štúdia ale tvrdí, že na začiatku svojho života mohlo mať Pluto lepšie podmienky pre život. Zároveň tím vedcov tvrdí, že aj iné objekty v Kuiperovom páse mohli mať rovnaké podmienky.

„Dokonca aj v chladnom prostredí, ďaleko od Slnka mohli vzniknúť svety, ktoré boli dostatočne teplé na to, aby mali pod povrchom oceány,“ hovorí Bierson.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre