SpravodajstvoVeda a výskum

Snímky z New Horizons naznačujú, že doterajšie teórie o vzniku a histórii Pluta môžu byť nesprávnymi

Vo svojich začiatkoch mohlo mať Pluto pod povrchom oceán

Dáta, ktoré prišli zo sondy New Horizons, ktorá preletela popri Plute v roku 2015 práve prepísali históriu tejto trpasličej planéty.

Astronómovia dlho predpokladali, že Pluto začínalo ako ľadový kus skaly v Kuiperovom páse. Najnovšie zistenia ale naznačujú, že jeho začiatky boli horúce a dokonca sa pod jeho povrchom mohol nachádzať oceán. Píše sa o tom v štúdii, publikovanej v denníku Nature Geoscience. Nielenže mohlo byť Pluto v minulosti obývateľnou planétou, ale zároveň vzrastá pravdepodobnosť obývateľnosti pre iné, vzdialené objekty v Kuiperovom páse, píše portál Inverse.

Teória, ktorej donedávna vedci verili znela tak, že Pluto začínalo ako ľadová guľa. Oceán, ktorý by sa mal nachádzať pod jeho ľadovým obalom vznikol až neskôr, vplyvom tepla z rádioaktívneho rozkladu. Avšak snímky z New Horizons priniesli detailné zábery na geológiu planéty, ktoré naznačujú úplne iné začiatky.

Ak by planéta Pluto vznikla ako studená guľa a neskôr sa ohrial, ľad pod povrchom by sa rozpúšťal. Keď sa voda rozpustí, na povrchu planéty by sa našli známky kompresie. Ak mala planéta horúci začiatok, postupom času by chladla a ľad by zamŕzal. Na povrchu by sa tým pádom našli známky expanzie.

Pluto_fotografie new horizon_NASA
Zdroj: NASA’s New Horizons captured close-up images of Pluto.NASA

„Na povrchu sme našli veľa známok geologickej expanzie, čo nám naznačuje, že Pluto mal vo svojich začiatkoch vysokú teplotu a postupne chladol,“ vyjadril sa Carver Bierson, autor štúdie.

Ďalšie dôkazy hovoria o niekoľkých zrážkach, ktoré dokázali jeho povrch zahriať. Dnes je Pluto mrazivým svetom, kde teplota dosahuje až -228 °C. Štúdia ale tvrdí, že na začiatku svojho života mohlo mať Pluto lepšie podmienky pre život. Zároveň tím vedcov tvrdí, že aj iné objekty v Kuiperovom páse mohli mať rovnaké podmienky.

„Dokonca aj v chladnom prostredí, ďaleko od Slnka mohli vzniknúť svety, ktoré boli dostatočne teplé na to, aby mali pod povrchom oceány,“ hovorí Bierson.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close