SpravodajstvoVeda a výskum

Snaží sa USA privatizovať vesmír? Rusko vyjadruje svoje obavy

Vesmír by mal byť dedičstvom celého ľudstva, nie niečí majetok

Rusko obvinilo amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že plánuje obsadiť iné planéty, podpísaním zákona o komerčnej ťažbe surovín vo vesmíre. Podľa ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos tento zákon podrýva medzinárodnú kooperáciu v rámci kozmického priestoru. Píše portál dailymail.com

Podľa zdrojov sa americká vláda pokúsi vyjednať medzinárodnú dohodu o bezpečnom a udržateľnom využívaní všetkých vesmírnych zdrojov. Spomínaná dohoda by mala zahŕňať aj verejný ako aj privátny sektor. Zároveň však dodali, že americkí občania by mali mať právo využívať vesmírne priestory, nakoľko ide o jedinečnú sféru ľudského pôsobenia. USA si tým pádom nedovoľuje vnímať vesmír ako niečí majetok.

Privatizácia vesmíru

Na druhú stranu Roscosmos sa vyjadril, že zákon, ktorý schválila americká vláda ide proti myšlienke, že vesmír by mal patriť celému ľudstvu. Pokusy o využívanie vesmírnych zdrojov a vedome zaberanie si jednotlivých planét ako územia ťažko podporí medzinárodnú kooperáciu. Rusko, ako veľmoc v ťažbe surovín po prvýkrát oznámilo plány spojiť sa s Luxemburskom v ťažbe materiálov v okolitom vesmíre.

Ťažba surovín vo vesmíre bola donedávna len myšlienkou, vyskytujúcou sa vo vedecko-fantastických dielach. Hŕstka firiem sa však snaží tento sen spraviť skutočnosťou.  Luxembursko sa stalo prvou krajinou, ktorá vytvorila všetky potrebné regulácie, týkajúce sa ťažby vesmírnych zdrojov. Luxembursko zároveň vyhlásilo, že bude rado spolupracovať s akoukoľvek krajinou sveta.

„V januári sme navrhli Luxembursku spoluprácu, stále čakáme na jeho odpoveď,“ vyjadrila sa ruská vicepremiérka Tatyana Golikova.

Kovy ako železo, kobalt, či nikel sa nachádzajú v hojnom počte v asteroidoch. Ide o materiály, ktoré sú kľúčové pri stavbe vesmírnych rakiet. Platina, ktorá sa taktiež nachádza v asteroidoch sa dá použiť vo vnútorných obvodoch elektroniky.

Vesmírne zákony pokrýva zmluva z roku 1967, podpísaná bola za čias studenej vojny. Výrazne  zakazuje použitie zbraní hromadného ničenia v priestoroch vonkajšieho vesmíru, na Mesiaci a iných telesách. Taktiež zakazuje národom privlastniť si určitú planétu, či mesiac, pretože vesmír je dedičstvom celého ľudstva.

Hovorca Kremľa, Dmitry Peskov povedal reportérom, že akákoľvek snaha o privatizáciu vesmíru, v akejkoľvek forme, bude neakceptovateľná.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close