Snaží sa niekto upútať našu pozornosť? Za krátku dobu vedci zaznamenali viac ako tisíc signálov z jedného zdroja

Rýchle rádiové záblesky sú druh signálu, ktorý trvá len pár milisekúnd, no vylúči toľko energie, čo Slnko za rok.

Záblesky gama žiarenia
Zdroj: NASA/Swift/Mary Pat Hrybyk-Keith and John Jones

Rýchle rádiové signály patria k najväčším záhadám vesmíru. Sú to záblesky, ktoré astronómovia zachytávajú v rádiovom spektre. Objavia sa nečakane a spravidla trvajú len pár milisekúnd, než navždy zmiznú. Ďalšou zaujímavosťou je, že za tých pár milisekúnd vyprodukujú rovnaké množstvo energie, ako Slnko za jeden rok.

Objavené boli v roku 2007 a odvtedy čakali vedci na technológiu, ktorá by ich dokázala pravidelne zaznamenávať. Ten deň prišiel s dokončením rádiového teleskopu 500-Meter FAST Radio Telescope, píše portál SciTech Daily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď začal tento teleskop fungovať, okamžite sa zvýšil počet zachytených rýchlych rádiových zábleskov a to naozaj dramaticky. Štúdia z Čínskej akadémie vied tvrdí, že po dobu 47 dní astronómovia zaznamenali neuveriteľných 1 652 zábleskov. Všetky pochádzali z jedného zdroja.

Rýchle rádiové záblesky sú krátkodobé, extrémne energetické úkazy, ktoré dodnes nemajú uspokojivé vysvetlenie. Názory odborníkov sa v tomto smere rozchádzajú. Zatiaľ čo jedni si myslia, že tieto záblesky vytvárajú extrémne magnetizované neutrónové hviezdy, iní tvrdia, že ich vytvárajú čierne diery, alebo kozmické struny, ktoré sú pozostatkami po veľkom tresku. Do rôznych teórií sa pripájajú aj mimozemské civilizácie.

Mimozemský pôvod?

Nikto ale nevie, ktorá možnosť je správna. Hoci môžu znieť teórie o mimozemšťanoch fantazijne, ide o teóriu, ktorá sa zvažuje hlavne pri špecifických druhoch zábleskov. Rýchle rádiové záblesky sa totiž môžu aj opakovať a práve opakujúce sa záblesky nemusia mať prirodzený pôvod.

Príkladom takéhoto signálu je FRB 121102, ktorý vedci zaznamenali v roku 2012. Ide o prvý signál, ktorý sme vystopovali do vzdialenej trpasličej galaxie, 3 miliardy svetelných rokov od nás. Od jeho objavenia sa signál objavuje v pravidelných intervaloch.

Práve tento signál opäť prekvapil vedcov v roku 2019. Počas monitorovania, ktoré prebehlo od augusta do októbra zaznamenali astronómovia 1 652 samostatných signálov, ktoré vychádzali z tohto zdroja. Frekvencia pulzov sa časom menila, no v najaktívnejšom období zdroj vyslal až 122 zábleskov v priebehu jednej hodiny. To je najväčšia frekvencia, akú astronómovia pri podobných zábleskoch zaznamenali.

Zároveň zistili, že záblesky vysielali v dvoch energetických hladinách. Slabšie záblesky boli náhodnejšie, zatiaľ čo tie silnejšie vysielali s väčšou pravidelnosťou. Zaznamenanie viac ako tisícky signálov z rovnakého zdroja vedcom pomohlo zúžiť možné príčiny ich vzniku.

V prvom rade signály nemali presnú periodicitu, čo vedie k názoru, že ich pravdepodobne nevytvoril jeden kompaktný objekt – neutrónová hviezda, alebo čierna diera. Zároveň astronómovia pochybujú, že by za zábleskami stála mimozemská civilizácia. Presnejšie vysvetlenie ale nemajú.

Rýchle rádiové záblesky ostávajú aj naďalej záhadou, no astronómovia veria, že teleskop FAST zohrá v jej vyriešení kľúčovú úlohu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre