SpravodajstvoWindows 10 Mobile

Smeruje Windows 10 Mobile OS do záhuby? Určite nie | BLOG

Posledné týždne sa objavujú na internete informácie o konci Windows 10 Mobile platformy (napr. ukončenie podpory Creators Update aktualizácie pre vybrané smartfóny, koniec nalievania peňazí Microsftom do Windows Phone), ale je tomu skutočne tak?

Dnes v podstate každý z nás pozná problémy samotnej platformy, netreba byť žiadnym vedátorom či analytikom – nedostatok aplikácií pre smartfóny, nezáujem vývojárov a oklieštená ponuka dostupných smartfónov pre masy. Nehovor viac o oklieštenej Creators Update aktualizácii, od ktorej každý fanúšik jednoducho čakal oveľa viac ako nám Microsoft priniesol.

Na druhej strane, však to, že aktualizácia priniesla len niekoľko zmien na pozadí systému je možno správne. Microsoft sa neuponáhľal ako s aktualizáciou na Windows 10 Mobile, ktorá v podstate bola pojazdná len na tých najvýkonnejších zariadeniach.

Zmena záujmu o platformu by mohla prísť už v krátkej budúcnosti

10-15 rokov dozadu Windows Phone bol dominantným operačným systémom na trhu, kde Android či iOS len dobiehali Microsoft, čo je dôkazom toho, že Windows Phone má nádej na „comeback“, len potrebuje priniesť niečo čím opäť osloví koncových používateľov.

Zdroj: Casmir Valeri (behance)

Takúto zmenu by mohol priniesť dlho ospevovaný Surface Phone, o ktorom sa v podstate hovorí už 2 roky, ale nikdy sme ho nevideli na konci dňa. Microsoft však môže ním vybiť zrak konkurencií, totiž ak by priniesol zariadenie s ARM procesorom v spolupráci so spoločnosťou Snapdragon a dokázal by doladiť projekt Centennial (transformácia aplikácií z iných platforiem do UWP) a CShell (prispôsobenie rozhrania aplikácií podľa typu zariadenia) tak by „šmahom ruky“ vytvoril malý prenosný počítač a najväčší obchod s aplikáciami a hrami na svete, pri ktorom by Google Play či iOS Store vyzerali ako trpaslíci.

Môže jedno zariadenie zmeniť smerovanie platformy?

Odpoveď na to, či dokáže jedno zariadenie zmeniť smerovanie platformy je jednoduchá – Apple a ich iPhone.

„Som si istý, že vyrobíme ďalšie telefóny. Nebudú ale vyzerať ako tie, ktoré sú teraz k dispozícii na trhu. “ (Satya Nadella)

Microsoftu stačí kľudne predstaviť jedno zariadenie za rok (a low-end či mid-range zariadenia ponechať na OEM partneroch ako je napríklad HP, Acer,…), ale musí doladiť operačný systém a vývojárske nástroje do podoby, ktorá umožní koncovým používateľov využívať ich smartfón viacerými spôsobmi.

Zdroj: vlastný

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Budúcnosť Windows Mobile platformy Windows 10 Mobile

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close