Sme vo vesmíre sami? Vedcom sa otvárajú nové možnosti v hľadaní inteligentného mimozemského života

Mimozemšťania môžu používať rovnaké technológie ako my

Mimozemšťania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Najnovšie prieskumy tvrdia, že v našej galaxii by sa mohlo nachádzať až 6 miliárd potenciálne obývateľných planét. Ide o informáciu, ktorá nanovo vzbudila záujem o hľadanie mimozemskej inteligencie.

Projekt SETI (pozn. redakcie: Search for Extraterrestrial Intelligence), sa zameriava na hľadanie technologickej aktivity vo vesmíre. Tradične ide o hľadanie umelých rádiových signálov. Rádiové vlny totiž patria k osvedčenému spôsobu komunikácie. Je pravda, že život môže mať rôzne formy, avšak vedecké princípy, ktoré stoja aj za našimi technológiami sú univerzálne. Znamená to, že ak určitá technológia funguje pre ľudstvo, iné inteligentné civilizácie v nej taktiež budú vedieť nájsť osoh.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príkladom sú aj solárne panely, ktoré sa stávajú čoraz významnejším prostriedkom na generovanie obnoviteľnej energie. Je preto logické predpokladať, že pokročilé civilizácie budú používať solárnu energiu ako alternatívny zdroj. Lenže pre projekt SETI je nielen nesmierne zložité zistiť, kde majú stopy technologickej aktivity hľadať, ale aj na čo sa majú zamerať, píše portál Universe Today.

Univerzálne technológie

V novej štúdii sa dvojica fyzikov z Harvardu, Avi Loeb a Frank B. Baird, budú opierať predovšetkým o štúdiu z roku 2014. Tá sa zameriavala na známky znečistenia atmosféry, na planétach podobných Zemi. S príchodom novej generácie teleskopov sa vedcom rozšíria možnosti. Stopy chemikálií budú môcť analyzovať priamo z atmosféry planéty.

„Veda už pokročila natoľko, že môžeme odhaliť život na planéte podľa plynov, ktoré sa nachádzajú v jej atmosfére. Ide o látky, ako napríklad metán, ktorý je prirodzeným produktom živých organizmov. K tomu by sme mohli pridať aj plyny, ktoré vznikajú umelou cestou, napríklad pri industriálnej výrobe,“ hovorí Loeb.

Svoje výskumy opierajú o to, že aj na našej planéte sú badateľné známky znečistenia atmosféry. Ak existuje inteligentná civilizácia, ktorá je tu dlhšie ako my, planéta na ktorej žijú by mala vykazovať podobné známky. Rovnako netreba zabúdať na solárne panely, ktoré tiež zanechávajú isté stopy.

„Solárne panely absorbujú svetlo do určitej vlnovej dĺžky a zvyšok odrazia. Pozorovaním svetla odrazeného od povrchu planéty sa dá určiť, či je povrch pokrytý solárnymi panelmi, alebo nie,“ vysvetľuje Loeb.

V minulosti bolo pátranie po technologických známkach civilizácie zložité. Vedci totiž netušili, kde majú začať hľadať. Tým pádom bolo pre vedcov ťažké získať dotácie a zaradiť sa do „hlavného prúdu“ astronómie. V dnešnej dobe ale technológie pokročili natoľko, že budeme schopní odhaliť molekuly vodnej pary v atmosfére exoplanéty. To obnovilo záujem o hľadanie inteligentného mimozemského života.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre