Sme sledovaní mimozemskými civilizáciami? Vo vesmíre sa nachádzajú planéty, ktoré majú priamy výhľad na našu Zem

Tak ako my pátrame po živote mimo Zeme, aj iné civilizácie možno chcú vedieť, či sú vo vesmíre samé.

Chandra X-ray_teleskop
Zdroj: NASA/CXC & J.Vaughan

Astronómovia neustále pátrajú po stopách mimozemského života. Jedným z krokov je identifikovanie planéty, ktorá by mohla mať vhodné podmienky pre život, píše portál Science Focus.

Planéty môžeme objavovať pomocou takzvanej tranzitnej metódy. Ide o spôsob, kedy astronómovia pozorujú hviezdu, ktorá by mohla mať okolo seba planéty. V momente, keď planéta prejde popred hviezdu, jasnosť hviezdy trochu poklesne. Vtedy vedci vedia, že sa okolo nej nachádza planéta. Lenže ak my môžeme objaviť planéty mimo našej sústavy, dokáže mimozemská civilizácia vidieť Zem?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómom sa podarilo objaviť viac ako 2-tisíc planét, ktoré majú výhľad na našu Zem. Z týchto dvoch tisíc je 1715 planét, ktoré videli Zem od chvíle, čo ľudská rasa rozkvitla, čo bolo približne pred 5-tisíc rokmi. Zároveň dodávajú, že v nasledujúcich 5-tisícoch rokov nás bude môcť vidieť ďalších 319 planét.

Boli sme už objavení mimozemskou civilizáciou?

Týmto číslam sa venovala dr. Lisa Kaltenegger a dr. Jackie Faherty. Táto dvojica výskumníkov chcela vedieť, či aj potenciálne mimozemské civilizácie môžu mať výhľad na našu Zem, ak by pátrali po mimozemskom živote podobným spôsobom, ako my. Pre potreby výskumu použili dáta z projektu Gaia, ktorý má za úlohu vytvoriť najpresnejšiu, trojdimenzionálnu, mapu nášho vesmíru. Z tejto mapy zistili, ktorá hviezda vstúpi a vystúpi z tranzitnej zóny Zeme. Inými slovami, ktorá hviezda bude môcť pozorovať Zem, ako prechádza popred naše Slnko.

„Musíme mať na pamäti, že z pohľadu civilizácie na inej planéte budeme my tí „mimozemšťania“. Chceli sme vedieť, ktoré hviezdy budú mať dobrý výhľad na našu planétu, ktorá prechádza popred Slnko. Vo vesmíre sa totiž hviezdy pohybujú priestorom a ich výhľad sa môže časom meniť,“ tvrdí, dr. Kaltenegger.

Dvojica vedcov skúmala obdobie 10-tisíc rokov. Pozreli sa 5-tisíc rokov do minulosti a 5-tisíc rokov do budúcnosti. Na základe toho zistili, že našu planétu si mohli hypoteticky „okuknúť“ civilizácie na viac ako 2-tisícoch planétach. 117 planét leží v rádiuse 100-svetelných rokov a 75 planét prešlo cez „zónu s dobrým výhľadom“ od doby, kedy ľudia začali vysielať do vesmíru rádiové vysielanie.

Z obrovského čísla exoplanét, ktoré môžu vidieť našu Zem existuje 7 sústav, ktoré majú potvrdené planéty. Jedna z týchto sústav je aj sústava Ross 128, ktorá sa od nás nachádza 11-svetelných rokov. V nej sa nachádza planéta, 1.8-krát väčšia ako Zem, ktorá sa nachádza v obývateľnej zóne hviezdy. Ak sa na planéte nachádzal život, ten mohol vidieť našu Zem od roku tisíc pred našim letopočtom až do roku 1121 nášho letopočtu, kedy sa naša Zem dostala mimo ich výhľad.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre