SpravodajstvoTechnológie

Smartfóny budúcnosti: Stane sa týchto 5 užitočných technologických konceptov realitou?

Smartfóny zaznamenali za posledné roky výrazný pokrok. Čo pre nás ukrýva budúcnosť?

Smartfóny ušli od prvých modelov, ako napríklad HTC Dream, alebo iPhone 3G, kus cesty. Najmodernejšie zariadenia sa môžu výkonom rovnať počítačom a v budúcnosti budú oveľa, oveľa lepšie. Lenže kam sa môžu smartfóny posunúť? Aké pokrokové technológie na nás čakajú v budúcnosti? Viac o tom píše portál MakeUseOf.

6G

Prešli sme už 3G, 4G a dnes máme k dispozícii 5G sieť. Je logické, že ďalším evolučným krokom bude 6G sieť. Ďalšia generácia bezdrôtového pripojenia ponúkne ešte vyššie prenosové rýchlosti, no okrem toho prekvapí aj niečím iným. Veľké smartfónové spoločnosti, ako napríklad Nokia, Apple, či Samsung venujú veľa úsilia do výskumu tejto novej technológie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem spomínaných vyšších rýchlostí sa dokonca uvažuje o zavedení umelej inteligencie do 6G siete. Tá by sa mala starať o podporu a optimalizáciu 6G operácií.

Bezdrôtové nabíjanie

Bezdrôtový internet, či bezdrôtové slúchadlá sú dôkazmi toho, že káble sú pre nás, moderných ľudí, zastaraná technológia. Jediný kábel, ktorého sa zatiaľ nevieme zbaviť, je ten napájací, no ale aj ten by mohol v budúcnosti zmiznúť.

Hoci dnes už existujú kvázi bezdrôtové nabíjačky, stále musíte na ne smartfón položiť, aby sa vám batéria dobila. Budúcnosť však môže priniesť technológie, ktoré by nám umožnili nabíjať naše zariadenia bezkontaktne.

Základná premisa takéhoto zariadenia je, že hneď, ako by ste prišli domov, by sa vaše zariadenie napojilo na takzvanú „vzdušnú nabíjačku“. Hoci túto technológiu sme už videli u prvých výrobcov, ako je napríklad Xiaomi, tak stále je nedostupnou a podporuje ju na trhu minimum zariadení. Tá by, rovnako ako Wi-Fi, dokázala nabiť zariadenie nech by ste sa v dome, či byte, nachádzali kdekoľvek.

Zároveň by sme sa pravdepodobne rozlúčili s malými nabíjačkami. Takéto zariadenie by bolo veľké asi ako gitarový zosilňovač, aj napriek tomu by to bola oproti tradičným káblovým nabíjačkám neporovnateľná výhoda.

Nanobatérie

Batérie budúcnosti by mohli byť oveľa menšie, no to nie je ich hlavnou výhodou. V kontexte nanobatérií sa často hovorí o ultrarýchom nabíjaní, čo znamená, že z 0 na 100 by to váš smartfón vedel vytiahnuť za niekoľko sekúnd.

Nanobatérie by okrem rýchleho nabíjania mohli vynikať aj podstatne dlhšou životnosťou.

Zánik SIM kariet

Je pravdepodobné, že už čoskoro sa stanú tradičné plastové SIM karty minulosťou. Uvažuje sa totiž o zavedení takzvanej eSIM, čo je v podstate virtuálna SIM karta. Keďže už nepôjde o fyzický objekt, bude jednoduchšie zmeniť operátora, alebo používať viacerých operátorov súčasne.

Už dnes niektoré mobilné siete podporujú eSIM, no zatiaľ nemôžeme hovoriť o veľkom počte. Veľa ľudí stále používa tradičné SIM karty, no v budúcnosti by sa tento trend mohol zmeniť.

Kombinácia OLED a E-ink

OLED sú typy obrazoviek, ktoré sú lepšie ako LCD obrazovky, lebo využívajú flexibilné listy materiálu na vyžarovanie svetla. E-ink je zas typ elektronického displeja, ktorý napodobňuje vzhľad atramentu na papieri. Vo svojej podstate je E-ink oveľa primitívnejší, než OLED technológia, no kombinácia týchto dvoch technológií by mohla priniesť veľa výhod. OLED je fantastický displej, ak chcete pozerať videá, no pri čítaní existujú lepšie alternatívy – E-ink displeje. Tie prinášajú jasný obraz aj proti jasnému svetlu, čo OLED displeje nedokážu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close