Smartfón bez škrabancov? Huawei si nechal patentovať zaujímavú technológiu na ich „zaliatie“

Odstránenie aj väčších škrabancov by mohlo byť s touto technológiou úplnou hračkou. Od reálneho použitia sme však stále na míle ďaleko

huawei p40 lite titulny obrazok
Zdroj: Vlastný (Tomáš Krajčoviech)

Nenápadné no častokrát na slnku viditeľné poškrabanie displeja je realitou najmä u starších smartfónov, ktorej sa tak ľahko nedá zbaviť. I keď veľká časť majiteľov smartfónov využíva dodatočné ochranné sklá, stále sú medzi nami aj odvážlivci, ktorí buď prijímajú riziko prípadného rozbitia či poškodenia displeja, alebo majú smartfón už so zabudovanou špeciálnou ochrannou vrstvou. V prípade poškodenia displeja sú však škody nenávratné a nezváriteľné a tak je jedinou možnosťou výmena displeja, či jednoducho spolunažívanie so škrabancami. Jeden z popredných výrobcov smartfónov však už aktívne pracuje na jednoduchšom riešení, ktoré by mohlo efektívne odstraňovať už vzniknuté škrabance.

Huawei rozmýšľa nad novou technológiou opravy displejov

Ako informuje zahraničný technologický portál Gizchina.com, čínsky telekomunikačný gigant Huawei si na svojich domovských patentových úradoch nechal zaregistrovať vcelku zaujímavý patent zahŕňajúci technológiu opravy poškriabaných displejov. Samotný patent s názvom „metóda a zariadenie na odstraňovanie škrabancov na skle“ bol pritom zverejnený iba 22. decembra a zahŕňa v sebe hneď niekoľko dôležitých technických údajov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Opraviť je možné obe strany zariadenia

Celý proces opravy by mal podľa všetkého prebiehať v špeciálnom stroji určenom na identifikáciu samotných škrabancov a ich následnú opravu. Pre spustenie opravy treba nešpecifikovaným zariadením zistiť, kde sa nachádzajú škrabance a či ide o prednú alebo zadnú stranu zariadenia. Samozrejme, o oprave zadnej strany zariadenia môžme hovoriť iba v prípade, že je smartfón vybavený skleneným zadným panelom.

Špeciálna zmes na zalievanie škrabancov

Po odhalení škrabancov sa pripraví zmes obsahujúca 35-45% akrylátu, 50-60% epoxidovej živice, 2-3% iniciátora a 2-3% ďalších aditív. Samotná zmes sa následne nanesie na nepriehľadný film, ktorý je potom prilepený na displej, respektíve zadnú stranu smartfónu. Posledným krokom je vytvrdnutie celej opravnej vrstvy pomocou UV svetla s vlnovou dĺžkou 320 až 420 nm.

huawei odstranenie skrabancov
Zdroj: Gizchina

Teoreticky je takáto oprava displeja možná a takmer určite je lacnejším riešením, ako výmena celého displeja. Už dnes je na trhu hneď niekoľko podobných „amatérskych“ ale aj profesionálnejších riešení ako na zaliatie displeja špeciálnou vrstvou, no komplexné riešenie, ktoré by bolo možné poskytovať aj v servisoch, by spotrebitelia určite privítali viac. Momentálne však o technológii od spoločnosti Huawei nemáme dostatočné detaily, takže nie je na mieste hovoriť o skorej dostupnosti tejto technológie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre