Smartfón ako „senzor“ na opitosť? Vedci ukazujú novú možnosť, ako môžeme využiť naše smartfóny

Výskum má potenciál v budúcnosti upozorniť podgurážnych ľudí, aby sa vyhli nevhodným aktivitám, ako je napríklad šoférovanie

alkohol senzor na opitos_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Smartfóny sú doslova studnicami informácií. Máme v nich uložené fotografie, poznámky, kontakty, pristupujeme prostredníctvom nich k ním sociálnym sieťam a podobne. Zároveň sú cenným zdrojom informácií pre rôzne služby, ktoré nám servírujú reklamy. Ich využitie však môže byť oveľa širšie. Nedávno publikovaná štúdia hovorí, že by sme ich mohli využiť aj za ďalším netradičným účelom –  ako senzor, ktorý nás upozorní, keď sme to prehnali s alkoholom.

Smartfón ako „senzor“ na stav opitosti

„Máme výkonné senzory, ktoré so sebou nosíme všade, kamkoľvek ideme,“ hovorí Suffoletto. „Musíme sa naučiť, ako ich používať, aby čo najlepšie slúžili verejnému zdraviu.“ hovorí Brian Suffoletto, jeden z autorov štúdie.

Práve prítomné senzory v smartfónoch zohrali kľúčovú úlohu v ich štúdii. Dôvodom je, že prostredníctvom nich sa podarilo vedcom identifikovať stav opitosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia, na ktorej vedci pracovali bola vykonaná na 22 osobách vo veku od 21 do 43 rokov. Dobrovoľníci sa podrobili testu, kedy dostali za úlohu vypiť väčšie množstvo alkoholu, aby koncentrácia alkoholu v  ich dychu bola 0,20%.

Na vypitie alkoholu mali rovnú hodinu. Následne, po dobu 7 hodín im priebežne robili analýzu prítomnosti alkoholu v dychu. Zároveň počas tejto doby museli chodiť 10 krokov dopredu, kde sa otočili, a následne museli prejsť naspäť. Samozrejme, počas tohto úkonu mali na sebe pripevnený smartfón.

Pomocou smartfónu následne dochádzalo k meraniu chôdze. Napríklad, ako zrýchľovali, ako sa kýmacali a podobne. Bolo to možné vďaka akcelerometru, ktorý je viac menej prítomným v každom súčasnom smartfóne.

Vedci hovoria, že sa im následne podarilo v 90% času odhaliť prítomnosť alkoholu v ich organizme, ktorý prevyšuje povolenú koncentráciu alkoholu v krvi pre šoférovanie. 

„Táto kontrolovaná laboratórna štúdia ukazuje, že naše telefóny môžu byť užitočné na identifikáciu „podpisov“ funkčných porúch súvisiacich s alkoholom,“ hovorí Suffoletto.

V závere štúdie autori hovoria, že do 5 rokov by chceli predstaviť svetu „dokonalý nástroj“, ako ľudia budú schopnými identifikovať, že pijú alkohol v rizikových množstvách pomocou ich smartfónu.

„Za 5 rokov by som si chcel predstaviť svet, v ktorom ak ľudia chodia s priateľmi a pijú príliš veľa alkoholu, tak dostanú upozornenie pri prvom náznaku nadmernej spotreby a zároveň dostanú stratégiu, ktorá im pomôže prestať piť a ochráni ich pred vysoko rizikovými aktivitami, ako je šoférovanie, medziľudské násilie, či nechránené sexuálne stretnutia.“ hovorí Suffoletto.

Čo si myslíte o možnom využití smartfónu, ako „senzoru na opitosť“. Je to podľa vás dobrý nápad? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Ak sa vám článok páčil, tak budeme zároveň radi, ak ho podporíte aj zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre