Smartfón a ryža: skutočne je toto ideálny spôsob sušenia utopeného smartfónu? Pozrite sa, ako na to!

Ryža nie je skutočne vhodným spôsobom, ako váš smartfón usušiť. Pozrite sa, ako vaše zariadenie usušiť správne i bez použitia ryže.

Utopeny telefon a ryza
Zdroj: Vosveteit.sk a ChatGPT (DALL·E)

Medzi najzaužívanejšie mýty medzi smartfónmi patrí informácia, že utopený smartfón by ste mali uložiť do ryže pre jeho vysušenie. Ako sme však povedali, ide o mýtus, ktorý vám nielen že nepomôže vysušiť váš smartfón, ale môže mu dokonca i uškodiť. Ako teda vysušiť váš smartfón, ktorý sa omylom dostal do styku s vodou? A prečo ryža nie je ideálny spôsob ako váš smartfón opraviť? Pozrite sa na odpoveď spolu s nami!

Ryža nie je pre sušenie smartfónu vhodná

Po celé roky panuje medzi používateľmi smartfónov informácia, že po utopení smartfónu by ste ho mali čo najskôr vložiť do ryže. Tento fakt však nie je vôbec pravdivý i keď je ryža skutočne veľmi absorbčným materiálom. Portál usatoday.com nás pred ryžou dokonca varuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nielen že je sušenie ryžou pomalšie, ako keby ste svoj smartfón nechali voľne položený na stole, ale pri použití ryže môže prísť k vniknutiu prachu a nečistôt z ryže do smartfónu, čo mu určite k pôvodnému stavu veľmi nepomôže.

„Urobili sme štúdiu a ryža fungovala pomalšie, ako keby sme nechali telefón položený na pulte…“ hovorí San Antonio zo spoločnosti DryBox.

Ako teda utopený smartfón správne usušiť?

Ak sa váš smartfón stretne s vodou vo väčšej miere, ako by zvládol, v prvom rade by ste ho vôbec nemali nabíjať. To ani v prípade, že zariadenie ostane zapnuté. Nie, nemáte šťastie a váš smartfón nie je suchý. Voda v smartfóne skutočne je a jeho pripojenie na nabíjačku nie je úplne správnym rozhodnutím. V prípade, že je váš smartfón stále zapnutý ho odporúčame vypnúť.

Následne vyberte všetky vytiahnuteľné časti. V starších smartfónoch bolo možné zo smartfónu vytiahnuť i batériu. V dnešných modeloch by to šlo už o niečo zložitejšie, preto vytiahnite aspoň časť s kartami SIM a umožnite vode vyjsť zo smartfónu i týmto spôsobom.

Následne vysušte svoj smartfón ako to len ide. S vaším zariadením netraste, aby sa voda nedostala na miesta, kam nepatrí.  Vaše zariadenie nechajte chvíľu odložené, nech sa voda dostane von i prirodzeným spôsobom. Samozrejme, predtým ako ho odložíte, tak ho osušte, napríklad utierkami v čo najväčšej miere. Rovnako sa neodporúča ani použitie fénu, či obdobných zariadení, aby ste zariadenia vysušili. Dôvodom je, že týmto spôsobom len zatlačíte vodu hlbšie.

Sušenie zariadenia neodkladajte

Ak sa vám stane, že by váš smartfón spadol do vody niekde, kde ho nemôžete vysušiť, pokúste sa mu poskytnúť starostlivosť čo najskôr. Smartfóny sú plné kovových súčiastok, ktoré by voda mohla zničiť a mohlo by prísť ku korózii. Preto starostlivosť o svoje zariadenie neodkladajte a snažte sa ho priviezť k životu čo najskôr.

David Naumann hovorí, že čím skôr je telefón vysušený, tým je väčšia šanca, že prežije nepoškodený. Podľa jeho skúseností sú šance na úspech do 36 hodín tri zo štyroch. Potom klesne na menej ako 50%. Samozrejme platí to za podmienky, že telefón nebudete používať, ale bude vypnutým.

Stalo sa vám už niekedy, že by ste svoje zariadenie utopili? A použili ste povestnú ryžu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre