Pracovné ponuky
HuaweiSpravodajstvo

SmartBanking od ČSOB žnie na AG platforme úspechy. Huawei zároveň bližšie približuje budúcnosť ich platformy

Huawei bude AG platformu vyvíjať aj v prípade, ak by sa zmenila „politická klíma“

V priebehu dnešného rána sme sa zúčastnili raňajok so spoločnosť Huawei, v rámci ktorých jednou s nosných tém bola aplikácia banky ČSOB, ktorá je už niekoľko týždňov súčasťou platformy App Gallery (AG). Okrem toho sa samozrejme rozoberala aj samotná platforma a jej budúcnosť.

Za spoločnosť Huawei diskutoval David Liška, ktorý je HMS lídrom v našom regióne a Jaroslav Vojcik, ktorý je hlavou Digitálnej divízie ČSOB, ktorá nedávno sprístupnila mobilnú aplikáciu pre AG telefóny.

„…AG platforma nám dáva zmysel…“

Vojcik v rámci diskusie povedal, že rozhodovanie o prinesení aplikácie pre AG platformu sa rodilo rýchlo. Dôvodom je, že 15% klientov banky používate telefóny Huawei. Spoločnosť bola Huaweiom oslovená ešte koncom minulého roka a už v polovici februára bola aplikácia nahraná v obchode App Gallery a v máji aplikácia bola dostupná už s Mobilnými službami Huawei.

Huawei_CSOB_App_gallery
Zdroj: Vosveteit.sk

Prekvapení boli aj v ČSOB

Vojcik ďalej priznal, že boli vcelku milo prekvapení tým, že aplikácia bola aktivovaná prostredníctvom  App Gallery 14,5-tisíckrát (pozn. redakcie: v čísle sú zahrnutí aj používatelia, ktorí prešli z Google Play na App Gallery riešenie). Čerešničkou na torte je, že z celkového počtu používateľov bolo  okolo 1,5-tisíc úplne nových, ktorí dovtedy aplikáciu spoločnosti nevyužívali.

Huawei App Gallery CSOB (2)
Zdroj: Vosveteit.sk, výsledky aplikácie prezentuje Vojcik

Vojcik bol samozrejme vyspovedaný redaktormi viacerých médií ohľadne postupu, čo to obnáša prinesenie aplikácie využívajúcej Mobilné služby Google do obchodu spoločnosti Huawei. Celý tento proces prispôsobovania aplikácie pre App Gallery trval spoločnosti 1 až 2 dni. Dôvodom nebola ani tak zmena API rozhrania z Google služieb na Huawei služby, ale skôr to bolo o tom, že su museli naučiť pracovať s novým rozhraním, ktoré ponúka Huawei pre vývojárov.

Samozrejme padla aj otázka ohľadne niektorých funkcií, ktoré aktuálne aplikácia banky neponúka v aplikácii stiahnutej z App Gallery v porovnaní s konkurenčnými platformami. Dôvodom absencie vybraných funkcií je, že  sú aktuálne schovanými a to z dôvodu, že spôsobujú občasné pády aplikácie. Malo by však ísť len o dočasný diskomfort, ktorý by mal byť už čoskoro vyriešený.

Smartbanking CSOB
Zdroj: Vosveteit.sk (pozn. redakcie: na obrázku nižšie môžete vidieť aplikáciu SmartBanking, kde je počet stiahnutí už 19-tisíc. Dôvodom nesúladu čísiel je časové rozpätie prípravy prezentácie a jej odprezentovanie)

Huawei rokuje s ďalšími poprednými hráčmi

Diskusia sa neskôr niesla v duchu ako to vyzerá s ostatnými vývojármi a ich aplikáciámi. Dobrou správou je, že Huawei aktívne rokuje s viacerými poprednými hráčmi na trhu, obzvlášť s tými najpopulárnejšími. S negatívnou reakciou v prípade bánk sa stretol len v 1 prípade. Ide o pobočku zahraničnej banky FIO na Slovensku. Liška však dodal, že nejde ani o to, že by banka nechcela mať svoju aplikáciu v obchode App Gallery, ale problémom je, že Huawei prišiel v určitom čase, kedy už spoločnosť mala pevne nastavený harmonogram na rok 2020. Druhým dychom však dodal, že nasledujúci rok by mohol vyzerať inak.

Liška ďalej prezradil, že s mnohými poprednými vývojármi aplikácií (vrátane bánk, operátorov a podobne) sú už na lokálnej úrovni dohodnutí a sú v nejakom harmonograme sprístupňovania svojich služieb prostredníctvom riešenia od Huawei. Najväčšou prekážkou však je schvaľovací proces mimo územia SR, ktorý je obzvlášť pomalým  v prípade korporácií.

Ďalej sme sa pýtali na alternatívne riešenie v oblasti ďalších aplikácií, či neplánujú rozšíriť ponuku aplikácií z oficiálnych zdrojov vývojárov. Liška priznal, že na tom pracujú, ale nie všetci vývojári sa hrnú do toho, aby sprístupnili svoje kódy online na webových stránkach (pozn. redakcie: dnes sú takto prístupné viaceré aplikácie ako Facebook, WahtsApp a podobne, pričom po ich stiahnutí z oficiálnych zdrojov obchod App Gallery používateľa bude informovať o nových aktualizáciách a zároveň ich aj sprostredkuje). Zároveň dodal, že určite nebudú používateľov odkazovať na pochybné zdroje, ktoré by predstavovali možné riziko.

Potešujúcou správou je, že Líška prezradil, že v mnohých regiónoch sú aplikácie rôznych veľkých hráčov dostupné a medzinárodné tímy spoločnosti pracujú na tom, aby boli sprístupnené celosvetovo vrátane Slovenska. Inými slovami je to len otázka týždňov nanajvýš niekoľkých mesiacov, aby App Gallery dostal „injekciu“ v podobe novej dávky vysokokvalitných aplikácií. Za spomenutie stoja napríklad aplikácie Microsoftu alebo známa aplikácia Bolt.  Ďalej dodal, že za postupným uvoľňovaním aplikácií od známych medzinárovných vývojárov pre ďalšie regióny stoja pravdepodobne licenčné podmienky, ktoré sa dolaďujú.

„Myslím si, že ak sa „zmení klíma“, tak aj napriek tomu s AG platformou neskončíme“

Jedna z posledných otázok sa týkala politiky spoločnosti v prípade, ak by sa zmenila „politická klíma“ spojená so sankciami. Líška sa vyjadril, že podľa jeho názoru s AG platformou neskončia. Dôvodom je, že Huawei jednoducho musí byť na obdobné situácie dopredu pripravený. Urobiť „spiatočku“ pritom je vcelku jednoduché. Dá sa urobiť „jednou aktualizáciou“. Liška však dodal, že najpravdepodobnejší scenár je, že by dali používateľom na výber, ktorú platformu uprednostňujú.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close