Slovensko z pohľadu robotizácie priemyslu patrí k svetovej špičke. Na 10-tisíc pracovníkov pripadá výrazne viac robotov ako je priemer EÚ

Slovensko z pohľadu robotizácie a automatizácie priemyslu patrí k svetovej špičke. Na 10-tisíc pracovníkov pripadá 165 robotov.

Robotizacia
Zdroj: ICAPlants via Wikimedia.org (CC BY-SA 3.0), úprava: Vosveteit.sk

Nastupujúce technológie a  robotizácia je pre mnohých z nás strašiakom, a to hlavne v oblasti manuálnej práce, ktorú je možné automatizovať. Spoločnosť Siemens informuje verejnosť prostredníctvom tlačovej správy, že na Slovensku sa zintenzívňuje automatizácia výroby. V porovnaní s rokom 2016, kedy na 10-tisíc pracovníkov pripadlo 135-robotov, tak v minulom roku to bolo už 165.

Patríme k  svetovým „tigrom“ v oblasti automatizácie

Z  pohľadu štatistík prepočítaných 10-tisíc pracovníkov Slovenská republika patrí do svetovej špičky v oblasti automatizácia. Zatiaľ čo minuloročný celosvetový priemer bol 99-robotov na 10-tisíc pracovníkov, tak na Slovenku je to až 165-robotov. Táto hustota robotizácie nás zaraďuje na 17. miesto v aktuálnom celosvetovom rebríčku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
graf_robots
Zdroj: Siemens (tlačová správa)

„V niektorých činnostiach ľudia skrátka nedokážu strojom konkurovať. Napríklad lakovne či zvarovne karosérií by dnes bez robotizácie ani nemohli existovať,“ vysvetľuje Marián Filka, manažér divízie Digital Factory a Process Industries and Drives v spoločnosti Siemens.

Robotizacia
Zdroj: Siemens (tlačová správa)

Filka ďalej vysvetľuje, že za nadpriemernou automatizáciou stojí hlavne automobilový priemysel, ktorý je ťahúňom našej ekonomiky. Paradoxom však zostáva, že za automatizáciou nestojí primárne snaha dosiahnutia vyšších zárobkov, ale nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Spoločnosti najčastejšie preto siahajú po takzvaných „Kobotoch“, čo sú vlastne kolaboratívne roboty. Hoci podiel kobotov na trhu priemyselných robotov predstavoval vlani podľa International Federation of Robotics iba 3,24 %, ich predaj medziročne narástol o 23 % a v budúcnosti sa budú podľa M. Filku presadzovať čoraz viac.

„Kolaboratívne roboty sú cenovo dostupné, dajú sa ľahko nasadiť aj preprogramovať, takže sú vhodné aj pri častejších zmenách výrobných programov,“ dodáva.

Slovensko má potenciál hustejšej robotizácie naprieč viacerými segmentmi priemyslu

Slovensko dnes hoci patrí medzi „tigrov“ robotizácie naprieč celým svetom, ale aj napriek tomu máme medzery. Filka hovorí, že sa to týka hlavne potravinárskeho priemyslu, kde sa v  súčasnosti manipuluje s tovarom prevažne manuálne.

„Veľký potenciál pre ďalšiu automatizáciu má u nás predovšetkým potravinársky priemysel, kde sa vo výrobe s produktmi manipuluje stále prevažne manuálne,“…

Filka ďalej dodáva, že robotizáciou sa mení aj náš pracovný trh. Vo všeobecnosti hovorí, že spoločnosti budú potrebovať viac kvalifikovanú pracovnú silu.

„Ak má robotník roztrhané rukavice, ide vyfasovať nové. Ale robot sám nepovie, že má problém. Potrebuje systém, ktorý vie identifikovať aktuálnu, alebo blížiacu sa potrebu servisného zásahu a informovať o tom oddelenie údržby,“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre