SpravodajstvoVeda a výskum

Slnečná sústava môže zaniknúť oveľa skôr, ako vedci prvotne predpokladali

Čo všetko má vplyv na našu sústavu a na správanie sa planét?

Jedného dňa sa naše Slnko dostane na koniec svojho života a odhodí veľkú časť svojej hmoty ešte predtým, ako sa scvrkne a vytvorí sa z neho Biely trpaslík. Následne bude postupne chladnúť, dokým sa z neho nestane temný a chladný kus skaly, píše portál Science Alert.

Lenže kým Slnko, teraz už biely trpaslík, vychladne, naša sústava bude už dávno stratená. Nové simulácie totiž ukázali, že za 100-miliárd rokov sa akékoľvek planéty, ktoré transformáciu Slnka prežili, rozpŕchnu do vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pochopenie dlhotrvajúcej dynamickej stability Slnečnej sústavy nadväzuje na jedny z najstarších otázok astrofyziky. Už Newton špekuloval o tom, že interakcie medzi planétami spôsobia nestabilitu celej sústavy,“ píše sa vo výskume Jona Zinka, Konstantina Batygina a Freda Adamsa.

Ide však o nesmierne zložitý problém. Čím viac objektov sa v sústave nachádza, tým je zložitejšie predpovedať, ako táto sústava bude v budúcnosti vyzerať. Ide o problém, ktorý sa v astrofyzike označuje ako problém N-tého telesa.

Vďaka tomu je nemožné vytvoriť akúkoľvek pevnú predpoveď, ktorá by presahovala určitú časovú škálu. Inými slovami, ak by sme chceli vedieť, ako bude naša sústava vyzerať za 10-miliárd rokov, dostali by sme len nejasné odpovede. Ak by sme však prišli na spôsob, ako predpovedať osud našej Slnečnej sústavy, možno by mohli astronómovia prísť na to, ako sa vesmír vyvíjal a to aj na časovej osi, ktorá by mohla byť väčšia ako súčasný vek vesmíru, 13.8-miliárd rokov.

Zánik Slnečnej sústavy

V roku 1999 sa astronómom podarilo predpovedať, že Slnečná sústava sa rozpadne za obdobie jedného kvintiliónu rokov. Ide o obrovské číslo, ale za toto obdobie by dokázali orbitálne rezonancie Jupitera a Saturnu narušiť planétu Urán. Zinkov tím však tvrdí, že tento odhad neberie do úvahy niektoré dominantné vplyvy, ktoré narušia Slnečnú sústavu oveľa skôr.

Jedným z nich je Slnko, ktoré už za 5-miliárd rokov začne svoj prechod do červeného obra. Pri tomto procese budú pohltené planéty Merkúr, Venuša a Zem. Následne hviezda odhodí takmer polovicu svojej hmoty. Strata hmoty znamená, že gravitačná sila, ktorou hviezda vplýva na zvyšné planéty bude oveľa menšia.

Zároveň naša sústava obieha okolo galaktického jadra a raz za 23-miliónov rokov sa k Slnku priblíži hviezda, ktorá má potenciál narušiť našu sústavu. Vedci predpokladajú, že priblíženie takejto hviezdy, spolu s tým, že biely trpaslík bude mať menšiu gravitačnú silu, vyústi v rozpadnutie našej sústavy skôr, ako sa predpokladalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close