TECHNOLÓGIE

Sledovanie aj vo vlastnom byte? Nový vysávač iRobot si pre lepšiu orientáciu oskenuje a vyfotografuje celý Váš byt

Používanie robotických pomocníkov v domácnosti výrazne zjednodušuje niektoré každodenné činnosti, poprípade ich úplne vyradí z nášho zoznamu, keďže ich robotický pomocník vykoná za nás. Zrejme najvyužívanejšími robotmi v domácnosti sú robotické vysávače, poprípade robotické mopy, ktoré už v dnešnej dobe brázdia chodbami miliónov domácností. Technológie sa ale posúvajú stále vopred a robotické vysávače nie sú žiadnou výnimkou. Robotické vysávače sú každým rokom múdrejšie a intuitívnejšie a vďaka najnovšej technológií posunú hranice dokonalého vysávania na úplne nový level. Bohužiaľ, nová technológia prichádza s viacerými rizikami, ktoré môžu nie len ohroziť súkromie, ale poprípade pomôcť potencionálnym zlodejom.

iRobot Roomba i7+ prichádza s prelomovými riešeniami

Spoločnosť iRobot už dlhé roky patrí do svetovej špičky v tejto oblasti a najnovšie predstavený robotický vysávač Roomba i7+ je toho vynikajúcim príkladom. Novopredstavený vysávač je prvým vysávačom od tohto výrobcu, ktorý si dokáže úplne sám vyprázdniť zásobník so špinou. Na vykonanie takejto operácie ale potrebuje hŕstku nových senzorov a technológií, ktoré prichádzajú aj s viacerými skrytými hrozbami.

Preskenovanie a vyfotografovanie celej domácnosti

Skenovanie domácnosti a následne vyskladanie virtuálnej mapy nie je žiadnou prelomovou novinkou a robotické vysávače túto technológiu využívajú už niekoľko rokov. Prelomové je ale vytvorenie reálnych fotografií celej domácnosti, poprípade miest kde samotný robot operuje. Veľkou zmenou je aj nové ukladanie zozbieraných údajov o domácnosti a používateľovi. Tie sa doteraz ukladali priamo do robota, odkiaľ sa okamžite po ukončení procesu odstránili. Nová generácia ale prichádza s nie moc šťastným riešením. Všetky skeny domácnosti, informácie a fotografie priestorov sa ukladajú na cloud.

Cloud ako potencionálna hrozba

Cloudové úložisko prináša viacero výhod, ako napríklad rýchlejšie spracovanie údajov samotným „centrálnym“ systémom, poprípade záloha dát v prípade poškodenia samotného robota. Riziká cloudového úložiska sú avšak omnoho väčšie, ako jeho výhody. Najväčšou nevýhodou je to, že údaje nie sú okamžite odstránené. Keďže sa ale na cloude nachádzajú reálne fotografie samotného obydlia, stáva sa celkom zaujímavým terčom zneužitia. Ukradnutie údajov a fotografií z cloudu by v prípade najhoršieho scenára znamenalo, že potencionálny zlodej by mal prístup ku informáciám, kde sa napríklad nachádzajú rôzne miestnosti, kamery, poprípade cennosti. Na vedomie určite treba vziať ale aj samotného slová spoločnosti iRobot, ktorá pri predstavení ubezpečila svojich zákazníkov o tom, že jej najväčšou prioritou je práve ochrana súkromia svojich zákazníkov.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (iRobot.com)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close