NávodySpravodajstvo

Ako zistiť či Vám v robote monitorujú počítač a ako obísť toto monitorovanie

Súkromie je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré máme. V robote však častokrát nie len náš pohyb je monitorovaný prostredníctvom kamier či čipových kariet, ale aj to čo robíme na počítačoch. Zatiaľ čo monitorovanie pohybu je obísť ťažko tak čo sa týka toho čo robíme na počítači je jednoduchšie.

Ako nás môžu monitorovať na počítačoch

Počítač je skvelý pomocník na prácu, ale priznajme si to, nie vždy len pracujeme, ale sem tam si spravíme nejaké súkromné veci či len tak prehliadame stránky na internete. V mnohých prípadoch využívanie pracovných nástrojov na iné ako pracovné účely je hrubým porušením pracovnej disciplíny, a práve preto sme sa rozhodli, že Vám prinesiem TIP ako možno obísť tento typ sledovania. Tie najpremyslenejšie systémy dokážu monitorovať Vašu obrazovku, v tých prípadoch si môcť nepomôžete. Tie menej sofistikovanejšie systémy, ktoré využíva väčšina spoločností je monitorovanie prehliadania internetu. Niektoré systémy  monitorujú aktivitu (napr. len aké stránky ste navštívili a iné zas čas strávený na jednotlivých stránkach). Je to možné vďaka nastaveniam Proxy servera. To či Vás monitorujú zistíte v Nastaveniach systému (Nastavenia > Internet a siete > Proxy).

Zdroj: vlastný

Čo to Proxy vlastne je?

Nastavenia proxy fungujú na princípe, že ak odošlete nejakú požiadavku, napríklad na otvorenie stránky tak požiadavka najprv „zavíta“ na prednastavený server a následne sa zo servera odošle ďalej. V rámci servera vo väčšine prípadoch dochádza k uloženiu informácie.

Ako obísť Proxy server?

V lepšom prípade sa dajú Nastavenia proxy servera vypnúť a vtedy môžete po internete surfovať bez obáv. Ďalšou alternatívou je surfovať po internete pomocou vytvorenia vlastne WiFi siete, napríklad prostredníctvom hotspotu zo smartfónu. Netreba však zabudnúť na to, že aj v tomto prípade je potrebné vypnúť Proxy nastavenia (mnoho zamestnávateľov obmedzuje možnosť surfovania po internete s vypnutými proxy nastaveniami). Ak Vám zamestnávateľ vypne možnosť úpravy nastavení proxy servera tak existuje ešte ďalšia alternatíva. V súčasnosti existuje viacero stránok, cez ktoré je možné surfovať po internete. V praxi to funguje tak, že navštívite stránku, napr. Proxyserver.sk kde vyplníte URL adresu, ktorú chcete navštíviť. Následne sa hoci požiadavka pošle na server Vášho zamestnávateľa tak zo stránky ide ďalšia požiadavka na otvorenie Vami zadanej stránky, ktorá je už však šifrovaná. Zamestnávateľ tak vidí len to, že ste navštívili „len“ stránku „Proxyserver.sk/šifrovanáurladresa“, ale už to čo robíte ďalej nevidí. Adresa by mala vyzerať podobne ako tá, ktorú môžete vidieť nižšie.

Zdroj: vlastný

Pozn.: vyššie formy sú najčastejším spôsobom sledovania zamestnancov. Váš zamestnávateľ môže využívať aj iné technológie sledovania.

Zdroj: vlastný, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close