ANDROIDSpravodajstvo

Skvelá bezpečnostná funkcia prichádza do takmer všetkých Android smartfónov: Prečo by ste ju mali mať aktívnu?

Systém Android od verzie 6 Marshmallow získa funkciu, ktorú sme mohli vidieť zatiaľ len v Androide 11. Smartfóny tak budú opäť bezpečnejšie.

Na bezpečnosť smartfónov sa v súčasnosti zameriavajú nielen majitelia modelov, ale i ich výrobcovia a vývojári operačných systémov. Ruku k dielu prikladá i spoločnosť Google, ktorá sa chystá spraviť svoje Android smartóny ešte bezpečnejšie, ako tomu bolo predtým. Pomôcť tomu má funkcia známa z Androidu 11, ktorá zatiaľ nebola dostupná pre staršie smartfóny. Súčasť Google Play Services, ktorá ochraňuje údaje i smartfóny pred rôznymi aplikáciami tak má byť podľa portálu androidcentral.com dostupná i pre smartfóny s verziou Androidu 6 Marshmallow a novšie.

Aplikácie sa vzdajú svojich povolení

Pri inštalácii aplikácií či už z Obchodu Play alebo mimo neho dávame aplikáciám občas až príliš prehnané povolenia. Aplikácia predpovedajúca počasie nepotrebuje mať prístup k mikrofónu a taktiež ani hudobný prehrávač nemusí mať úplný prístup k vašej galérii. Často však aplikácie bez týchto zbytočných povolení ani nepovolia spustenie základných funkcií, čím nám dávajú na výber medzi používaním alebo nepoužívaním aplikácie.

Tomuto však vo verzii operačného systému Android 11 odzvonilo a nepoužívané aplikácie automaticky strácajú prístup k týmto povoleniam po 39 dňoch od ich nepoužívania. Aplikácie tak nemajú prístup k vašim súborom či mikrofónu, kamere alebo polohe vo chvíli kedy ich viac ako 39 dní nepoužívate. „Spiace“ aplikácie tak nemajú právo o vás zbierať údaje.

Táto funkcia už čoskoro príde i do starších smartfónov

Práve Android 6 Marshmallow má byť hraničnou verziou systému, ktorá beží na kompatibilnej verzii Google Play Services. Smartfóny bežiace na tejto verzii systému Android a novšej tak získajú rovnako funkciu automatického odstránenia povolení z aplikácií, ktoré dlhšiu dobu nevyužívame. Tento krok spoločnosti Google isto schvaľujeme, pretože na starších verziách systému Android stále funguje mnoho majiteľov smartfónov.

Nie že by svoje smartfóny títo používatelia nechceli aktualizovať, to nie. Android 11 však stále nie je dostupný pre mnoho smartfónov a množstvo majiteľov používa stále staršie verzie. Google tak týmto krokom dáva najavo, že mu záleží i na starších modeloch a nenúti majiteľov smartfónov pre bezpečnostné funkcie pristúpiť ku kúpe nového smartfónu. V každom prípade sú však novšie lepšie. Takže ak máte možnosť aktualizovať svoj smartfón na novú verziu Androidu, isto to neodkladajte. I keď sa Google stará i o staršie verzie, novšie sú vždy bezpečnejšie.

Poteší vás takáto funkcia vo vašom smartfóne? A máte už vo vašom zariadení Android 11 alebo stále bežíte na niečom staršom? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close