SpravodajstvoVesmír

Skúšobný let rakety Alpha spoločnosti Firefly Aerospace, skončil explóziou. Pozrite si video!

Vesmírna raketa Alpha od spoločnosti Firefly Aerospace, pri prvom „ostrom“ teste, explodovala. Stalo sa tak približne 2,5 minúty po štarte.

Spoločnosť Firefly Aerospace v priebehu včerajšieho dňa odštartovala „ostré“ testovanie rakety Alpha. To však neskončilo podľa predstáv spoločnosti. Dôvodom je, že raketa krátko potom, ako vzlietla, explodovala. Na tému upozorňuje portál gizmodo.com.

Raketa Alpha od spoločnosti Firefly Aerospace, explodovala

Raketa je vysokou 29 metrov a na svoj prvý let sa vydala o 6:59 lokálneho času. Približne dve a pol minutý potom, ako raketa vzlietla, zažila „anomáliu“ v dôsledku ktorej došlo k strate rakety, hovorí spoločnosť vo svojom oficiálnom stanovisku. Spoločnosť rovnako dodala, že neeviduje žiadne zranené osoby.

explozia rakety
Zdroj: YouTube (NASASpaceflight), explózia rakety

„Po viac ako dvoch minútach letu, Alpha zažila anomáliu, ktorá znamenala skoršie ukončene misie. V Firefly, našim cieľom je, starať sa o bezpečnosť zamestnancov, partnerov, ale i komunity. Sme šťastní, že sa nikto nezranil v súvislosti s anomáliou.“ píše sa v stanovisku spoločnosti, ktoré uverejnila na sociálnej sieti Twitter.

V stanovisku, ktoré môžete vyššie vidieť, spoločnosť ďalej dodáva, že je ešte skoro na to, aby došli k záverom, čo sa presne udialo. Spoločnosť rovnako dodáva, že aktuálne sa snažia vydolovať čo najviac dát, aby ich vedeli využiť pre ďalšie misie.

„Inžinieri s pomocou partnerov z FAA a Vandenberg SFB v súčasnosti skúmajú „tisíce riadkov telemetrie pozemného a letového systému, aby lepšie pochopili, čo sa stalo“. dodala spoločnosť v publikovanom stanovisku.

Explózie rakiet vo fáze testovania, nie sú ničím výnimočným

Explózie rakiet, nie sú ničím výnimočným vo fáze testovania. Už v minulosti sme mohli byť svedkami viacerých obdobných explózií. Môžeme spomenúť napríklad raketu SN9, od spoločnosti SpaceX, ktorá explodovala ešte vo februári tohto roka. O mesiac neskôr, sme mohli byť opäť svedkami rovnakého prototypu rakety, tentokrát však pod označením SN10, ktorá rovnako explodovala.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close