Spravodajstvo

Skončí sociálna sieť Donalda Trumpa, TRUTH Social skôr, ako začala?

Zdá sa, že Donald Trump zobral niečo, čo mu nepatrí a privlastnil si to bez toho, aby poskytol autorom patričné zásluhy.

Len pár dní dozadu obehla svet správa, že bývalý americký prezident sa pripravuje na spustenie novej sociálnej siete, TRUTH Social. Donald Trump spustil registráciu v súvislosti s touto sociálnou sieťou a rovnako si „kopol“ do Facebooku, ale i Twitteru, ktoré majú podľa neho monopol na pravdu. Dôvodom je, že mu v minulosti vymazali niekoľko statusov, čo je podľa neho v rozpore s ústavou USA a slobodou prejavu.

Najnovšie spravodajský portál gizmodo.com upozorňuje na to, že sociálna sieť bývalého amerického prezidenta, môže skončiť skôr, ako začala. Dôvodom je kód platformy.

Zdrojový kód sociálnej siete naznačuje, že nemusí byť „originál“

Portál konkrétne upozorňuje na to, že TRUTH Social je vo veľkej miere kópiou sociálnej siete Twitter. Sociálna sieť umožňuje publikovať takzvané „Truths“ (aka Tweety), „Re-Truths“ (aka retweets) a samozrejme, nechýba ani „Truth Feed“ (aka Twitter feed). Trumpová sociálna sieť spočíva v tom, čo už niekto iný vytvoril. Odhliadnuc od myšlienky, kde sa dá polemizovať o originálnosti, problémom je i kód, ktorý je odvodený o Mastodonu, čo je open-source softvér ponúkajúci sociálnu sieť podobnú, ako je Twitter.

Vo svojej podstate nie je to až tak nezvyčajné, že niekto používa tento typ kódu a následne si ho upravuje pre svoju potrebuje. Problémom však je, že TRUTH Social porušuje licenčné podmienky AGPLv3, ktoré hovoria, že používatelia môžu používať voľne kód, pokiaľ priamo priznávajú odkiaľ pochádza. Tu nastáva problém, podľa všetkého vývojári novej sociálnej siete časť tohto voľného kódu jednoducho zobrali a vydávajú ho za vlastný. Truth Social tvrdí, že „všetok zdrojový kód“ jej softvéru je proprietárny.

V rozhovore pre Vice, zakladateľ Mastodonu Eugen Rochko povedal, že platforma Truth Social sa zdá byť „úplne“ založená na Mastodonovom kóde, čo znamená, že sociálna sieť „bude pravdepodobne porušovať licenciu“. Rochko následne pre Talking Points Memo povedal, že jeho tím sa bude zaoberať prípadným porušením podmienok.

„Mám v úmysle vyhľadať právnu pomoc v tejto situácii,“ povedal pre médiá. „Súlad s našou licenciou AGPLv3 je pre mňa veľmi dôležitý, pretože to je jediný základ, na ktorom sme ja a ďalší vývojári ochotní rozdávať roky práce zadarmo,“ dodal.

Inými slovami, zdá sa, že Donald Trump zobral niečo, čo mu nepatrí a privlastnil si to bez toho, aby poskytol autorom patričné zásluhy. Pre bývalú hlavu USA, ak sa tieto tvrdenia potvrdia, to bude znamenať veľké fopá, ktoré nielen na neho, ale i na samotnú sociálnu sieť môže vrhnúť negatívne svetlo.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close