AutáSpravodajstvo

Škoda predstavuje novú Octaviu G-TEC. Ponúka slušný dojazd a zároveň je aj ekologickejšou

Škoda predstavila novú Octaviu G-TEC. Poteší skvelým dojazdom

Spoločnosť Škoda, ktorá patrí medzi najpopulárnejších výrobcov automobilov predstavila nový model Octava G-TEX, ktorý sľubuje, že je ekologickejšia a zároveň nákladovo efektívnejšia. Novú Škodu bude poháňať namiesto bežných fosílnych palív stlačený plyn (CNG).

„1.5 TSI v OCTAVIA G-TEC je navrhnutá na prevádzku na zemný plyn a má výkon 96 kW (130 k). Tento druh paliva horí čistejší, čo vedie k emisiám CO2 v režime CNG, ktoré sú približne o 25 percent nižšie ako pri prevádzke na benzín; okrem toho sa emituje podstatne menej oxidu dusného (NOx) a nevytvárajú sa žiadne sadze“ píše Škoda v publikovanej tlačovej správe.

Škoda ďalej hovorí, že nová Octavia G-TEC má namontované tri nádrže s celkovou kapacitou 17,33 kg CNG. Okrem iného nechýba ani 9 litrová nádrž pre klasický benzín, ktorá by mala ponúknuť mobilitu v regiónoch bez infraštruktúry na doplňovanie CNG. Celkový dojazd automobilu v režime zemného plynu je približne 500 kilometrov, pričom palivová nádrž ponúka dodatočný dojazd ďalších 190 kilometrov. Celkový dojazd vozidla je tak približne 700 kilometrov. Škoda ďalej dodáva, že k prepínaniu medzi týmito režimami dochádza automaticky bez potreby zásahu vodiča.

Nova Skoda Octava G-TEC_rozolozenie nadrzi.jpg
Zdroj: Škoda

Škoda ďalej dodáva, že vozidlo k benzínu bude mať prístup len za určitých podmienok. Napríklad pri štartovaní motora po doplnení CNG, keď teplota klesne pod 10 Celzia stupňov, alebo keď tlak v plynných nádržiach klesne pod 11 barov a podobne.

Okrem iného motor novej Octavie  je veľmi efektívny. Vďaka variabilnej regulácii nasávacích ventilov podľa takzvaného procesu spaľovania Miller, spotreba vozidla je 3,4 až 3,6 kg CNG na 100 km v cykle WLTP a 4,6 litra na 100 km v benzínovom režime.

Maximálny batožinový priestor v prípade hatchbacku je 455 litrov, v prípade verzie automobilu COMBI je 495 litrov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close