AutáSpravodajstvo

Škoda Octavia: Pozrite sa, ako funguje v praxi technológia, ktorá Vás upozorní na možnú kolíziu pri vystupovaní z vozidla

Pozrite sa na vybrané technológie, ktoré ponúka nová Octavia v spojitosti s bezpečnosťou pasažierov

Nová technológia, ktorá bola relatívne nedávno predstavená spoločnosťou Škoda zvyšuje vcelku bezpečnosť pasažierov pri vystupovaní z auta. Ide konkrétne o technológiu „Exit Warning“, teda Bezpečnostné upozornenie pri vystupovaní z vozidla. Prvýkrát sa s ňou môžeme stretnúť v Octavii IV (2020).

Nová technológia je navrhnutá tak, aby zredukovala nechcené nehody spôsobené zaparkovaným autom, z ktorého vystupuje šofér, ktorý môže otvorením dverí zasiahnuť do cestnej dráhy iného automobilu, cyklistu, motorkára, prípadne chodca.

Technológia využíva na monitorovanie svojho okolia niekoľko senzorov umiestnených v zadnej časti vozidla, ktoré ak zaeviduje možnú kolíziu, tak varuje šoféra zvukovým a svetelným signálom po dobu kým nezmizne možné ohrozenie.

Senzory v automobile sú schopné merať potenciálne nebezpečenstvo do vzdialenosti približne 35 metrov a pod uhlom 120°. Ako táto technológia funguje v praxi sa môžete pozrieť nižšie vo videu.

Bezpečnostných vychytávok nová Octavia ponúka viac

Technológia Side Assist (asistenciu pri vyhýbaní sa zrážke) umožňuje detegovať potenciálne nebezpečenstvo možnej zrážky s iným vozidlom do vzdialenosti 70 metrov blížiace sa zozadu alebo zo „slepého bodu“ (ide o časť výhľadu, ktorý vodič nevidí z miesta šoféra). V prípade, ak nie je možné vyhnúť sa zrážke, tak automobil automaticky pripravuje pasažierov na nechcený stret pomocou systému Crew Protect Assist.

Ďalšia technológia ponúka asistenciu  pri odbočovaní, kde kamery a senzory automobilu monitorujú situáciu naokolo vodiča. Slúži na to, aby systém vodiča informoval napríklad o slepých miestach, ktoré nevidí a podobne.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close