SpravodajstvoTechnológie

Skafandre astronautov budú v budúcnosti vybavené funkciou „choď domov“, ktorá by mohla zachrániť ľudský život

Aj Vy ste sa niekedy zamýšľali nad tým, ako sa astronauti po prácach mimo vesmírnej stanice vracajú naspäť? Samotný proces návratu, nie je vôbec jednoduchý a astronauti musia mať za sebou hodiny tvrdého tréningu. Astronauti sú ku staniciam pripojení viacerými lanami, no vo vesmíre sa môže stať naozaj hocičo. Práve takýmto extrémnym prípadom sa chcú astronauti v budúcnosti vyhnúť. Spoločnosť Draper sa preto začala zaujímať o technológiu automatického vracania sa späť na stanicu, vďaka ktorej by sa astronauti vrátili späť bez akejkoľvek námahy a pohybov.

Automatický návrat pomocou jedného tlačidla

Spoločnosti Draper sa prednedávnom podarilo zapísať patent s názvom „take-me-home“, alebo zober-ma-domov, ktorá by v budúcnosti mohla byť povinnou výbavou každého skafandru. Funkcia „choď domov“ by mohla byť spustená automaticky v prípade nebezpečenstva alebo ručne. Ručne by ju mohol zapnúť samotný astronaut, posádka na vesmírnej stanici alebo dokonca operátori na Zemi. Astronaut by bol vďaka viacerým tryskám, umiestnených na jeho obleku, premiestnený do bezpečia bez nutnosti vykonať akýkoľvek zásah. Autonómny systém pritom musí využívať iné navádzacie systémy, keďže vo vesmíre nieje GPS a taktiež musí brať do úvahy podmienky, ktoré môžu mať vplyv na prežitie samotného astronauta, vrátane zvyšnej úrovne kyslíka a paliva, ktoré je potrebné pre návrat astronauta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Systém môže slúžiť aj ako návod pre astronauta

Systém bude zrejme ponúkať aj akýsi polovičný automatický proces návratu. Systém nemusí úplne prevziať kontrolu nad oblekom, ale môže astronautovi ponúkať akýsi návod, ktorý by sa zobrazoval na HUDe, ktorý sa zobrazuje na ochrannom kryte skafandra. Taktiež by mohol poskytovať hlasové pokyny, vďaka ktorým by bol astronaut navádzaný do bezpečia. Využiteľné by mohlo byť aj navádzanie ku niektorým hmatateľným bodom, ktorých by sa mohol astronaut chytiť v prípade neočakávaného pohybu vesmírnej lode alebo v prípade, že nejde všetko podľa plánu.

Technológia nie je určená iba pre situácie v kozme. Podobné funkcie by mohli byť využiteľné aj v niektorým krízových situáciách, napríklad pri skydivingu. Technológia by taktiež mohla byť skombinovaná s ďalšími špeciálnymi technológiami, ktoré sa momentálne vyvíjajú. Špeciálna obuv a rukavice so zabudovanými snímačmi, ktoré sú prenášané priamo na nositeľa, by astronautom ponúkli zvýšené zmysly.

Súčasné skafandre a nástroje sú v podstate prekážkou pre samotných astronautov a spoločnosť Draper spoločne s NASA a viacerými spoločnosťami pracujú na tom, aby boli zariadenia v budúcnosti skôr nápomocné a aby nevytvárali zbytočné problémy pri používaní. Podobné technológie ako táto, by mohli byť v budúcnosti využiteľné napríklad aj pri misií na Mars a určite by výrazne celkovú prácu astronautov zjednodušili.

Zdroj: techcrunch.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close