Signál z vesmíru, ktorý vydesil astronómov: Čo našli 4-tisíc svetelných rokov od nás?

Objekt, ktorý signál vydal zatiaľ nemá žiadne logické vysvetlenie.

Astronómovia natrafili na desivý signál.
Zdroj: NASA, Pinterest (Jessica Lashua)

Astronómovia pracujúci s teleskopom Murchinson Widefield Array nedávno oznámili bizarný objav. Ide o silný rádiový signál, ktorá trvá približne minútu a opakuje sa každých 20 minút. Zvláštnosťou na tomto objave je to, že momentálne nepoznáme žiaden objekt, ktorý by takéto správanie vykazoval, píše portál New Atlas.

Záhadný signál objavil študent Tyrone O’Doherty, ktorý pátral po tranzitných objektoch v našej Mliečnej dráhe. Porovnával zábery, ktoré vznikli v priebehu 24 a pátral po zmenách v jasnosti hviezd, ktoré by napovedali, že sa v sústave nachádza planéta. Podarilo sa mu ale objaviť niečo úplne iné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeden rádiový signál vyčnieval kvôli rapídnemu nárastu intenzity. Keď O’Doherty spolu s vedeckým tímom, preskúmali región kde signál objavili, všimli si ohromujúcu pravidelnosť signálu.

„Našli sme objekt, ktorý sa objavoval a mizol počas niekoľkých hodín pozorovaní. Bolo to trošku desivé, pretože zatiaľ nevieme o žiadnom objekte, ktorý by také niečo dokázal. Zarážajúce je tiež to, že sa nachádza relatívne blízko pri nás – približne 4-tisíc svetelných rokov od Zeme,“ vysvetľuje Natasha Hurley-Walker, hlavná autorka novej štúdie.

Dokážu astronómovia zvláštny signál vysvetliť?

Zvláštny objekt pracuje ako hodinky. Každých 18.8 minút sa objaví pulz signálu, ktorý trvá od 30 do 60 sekúnd. Nie je to však stále. Objekt bol aktívny počas januára 2018, potom vo februári zmizol a objavil sa opäť v marci. Keď ale začal fungovať jeho presnosť bola až znepokojivá. Zvláštnosťou je tiež to, že po objekte nebola stopa ani pred a už ani po jeho objavení.

Odkiaľ signál prichádza? Samozrejme prvou myšlienkou boli mimozemšťania, no astronómovia tvrdia, že to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude ten prípad. Signál bolo možné zachytiť na širokej škále frekvencií, čo znamená, že má prirodzený zdroj. Ďalšie výskumy naznačili, že by mohol byť signál polarizovaný, čo znamená že má veľmi silné no usporiadané magnetické pole. Jeho pravidelnosť naznačuje, že objekt môže rotovať.

Všetky vyššie spomenuté charakteristiky sedia na pulzary, alebo magnetary, čo sú špeciálne kategórie neutrónových hviezd. Vedci ale jedným dychom dodávajú, že v oboch kategóriách by objekt vyčnieval ako rarita.

Astronómov vydesil zvláštny signál
Odtiaľ pochádza zvláštny signál. Zdroj: ICRAR

Pulzary vyžarujú prúdy radiácie a vyzerajú trochu ako kozmické majáky – z našej perspektívy to vyzerá, akoby zapínali a vypínali svetlo. Magnetary sú naopak známe svojim extrémne silným magnetickým poľom. Zvláštny objekt vykazoval známky oboch, čo nie je až tak nezvyčajné. Hviezda môže byť aj pulzar aj magnetar súčasne.

Nový objav má predsa len jeden veľký háčik – objekt rotuje príliš pomaly. Pulzary sú známe tým, že sa otočia okolo svojej osi v priebehu milisekúnd a magnetary môžu rotovať raz za 10 sekúnd. Zachytené rádiové signály naznačujú, že sa objekt otáča okolo svojej osi raz za 18.8 minút.

Objekt by sa mohol radiť k hypotetickým typom magnetarov, ktorým trvá dlho, kým sa otočia okolo svojej osi. Ide o typ hviezdy, ktorý nebol vo vesmíre ešte pozorovaný. Preto vedci budú sledovať región, kde signál zachytili a pokúsia sa získať nové informácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre