SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Signál z počiatku vesmíru, alebo niečo úplne iné? Tím vedcov nedokáže vysvetliť záhadné výsledky

Výskumníci postavili detektor, ktorý by im pomohol odhaliť malé gravitačné vlny a po pár dňoch zachytili zvláštny signál.

Malý detektor gravitačných vĺn zachytil nanajvýš pozoruhodný objav. Boli to dva zvláštne signály, ktoré by mohli mať množstvo rozličných vysvetlení, napríklad by mohlo ísť o signál z počiatku vesmíru, píše portál Live Science.

Vedci však použili novú metódu na odhalenie signálov, no a tak sú, čo sa týka výsledkov ich práce, nanajvýš opatrní. Observatóriá, ako napríklad LIGO (pozn. redakcie: Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory), dokážu zachytiť neuveriteľne jemné vibrácie vesmíru, ktoré označujeme ako gravitačné vlny. Každý objekt vytvára gravitačné vlny, no len tie najväčšie kozmické udalosti môžu vytvoriť vlny, ktoré vieme zachytiť. Tými sú napríklad zrážka dvoch čiernych dier, alebo neutrónových hviezd.

Tieto udalosti sú tak silné, že doslova otriasajú základmi vesmíru a tieto vibrácie sú tak veľké, že sa dostanú aj na svetelné roky ďaleko, ku našej planéte. LIGO je typ observatória, ktoré tieto vlny dokáže zachytiť, no aj pred jeho postavením vedci o existencii gravitačných vĺn tušili.

Momentálne nepoznáme zdroje, ktoré by mohli vytvárať gravitačné vlny s kratšími vlnovými dĺžkami, tvrdia vedci, ktorí jedným dychom dodávajú, že vo vesmíre sa vždy nájde niečo, čo nás vie poriadne prekvapiť.

V posledných rokoch sa vedci pokúšali vytvoriť detektory, ktoré by zvládli zachytiť aj menšie gravitačné vlny. Jeden takýto stroj bol skonštruovaný Michaelom Tobarom a jeho kolegami, ktorí pracujú na univerzite v Austrálii. 153 po začatí pokusu ich zariadenie zachytilo pozoruhodný signál.

Vysvetlenie zatiaľ nemajú, no usilovne pracujú na interpretácii ich výsledkov. Jedným z možných vysvetlení sú aj kozmické lúče, ktoré ku nám prichádzajú z vesmíru. To je najrealistickejšie vysvetlenie, no tím má aj vzrušujúcejšie alternatívy. Mohlo by ísť o temnú hmotu, alebo nejaký proces, naznačujúci existenciu nových fyzikálnych zákonov.

Signál zo začiatku vesmíru?

Zaujímavejšou teóriou je ale fakt, že záhadné signály môžu pochádzať zo začiatku nášho vesmíru. Predpokladá sa, že krátko po veľkom tresku vesmír prešiel érou, ktorú označujeme ako inflácia. Počas tejto doby expandoval na neuveriteľné rozmery. Ku koncu éry ale nastala fázová zmena, podobná ako keď sa z vody stane para.

Táto premena mohla uvoľniť obrovské množstvo energie, ktoré viedlo k vytvoreniu gravitačných vĺn, zachytených Tobarovým tímom. Samozrejme, že na takéto predpoklady je ešte priskoro. Sám Tobar priznáva, že neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by potvrdili akúkoľvek teóriu.

„Bolo by naozaj fascinujúce, ak by išlo o gravitačné vlny, ale ktovie,“ povedal Tobar.

Objav bol ale dôležitým krokom. Teraz sa môžu aj iní vedci zamerať na vyriešenie tejto záhady. Ak sa viacerým skupinkám vedcov podarí zachytiť rovnaký signál, je možné, že sa dostaneme ku ďalšej veľkej kozmickej záhade.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close