SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Signál z obdobia „vesmírneho úsvitu“ nie je to, čo si astronómovia mysleli: Reforma našich astronomických modelov sa nekoná

Záhadný signál nie je to, čo si mysleli. Čo sa im teda podarilo zachytiť?

Astronómovia už objavili množstvo zaujímavých signálov, ktoré ku nám prišli z hlbín vesmíru. Niekedy je náročné určiť ich pôvod a hoci to takmer vždy býva jedna z najposlednejších možností, nikdy sa nevylučuje ani možnosť, že signál prišiel od mimozemskej civilizácie. V drvivej väčšine prípadov majú fascinujúce vesmírne signály pozemský pôvod.

Výnimkou nie sú v tomto prípade ani zaujímavé rádiové vlny, ktoré podľa astronómov prišli od prvých hviezd vo vesmíre, píše portál IFL Science. Po Veľkom tresku, ktorý sa odohral pred 13,8 miliardami rokov, trvalo vesmíru značnú dobu, než podmienky dokázali vytvoriť prvé hviezdy. V roku 2018 vedci zaznamenali zvláštny druh signálu, ktorý bol ultrafialovým žiarením úplne prvých hviezd vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Signál vzbudil vo vedeckej komunite obrovské nadšenie, no so sebou priniesol aj celú radu problémov. Podľa astronómov bolo potrebné, aby prerobili štandardný kozmologický model, jednu z najužitočnejších teórií modernej vedy. Nový výskum ale tvrdí, že nič také robiť netreba. Podľa neho je signál na 95% chybný.

„Naša práca ukázala, že nepotrebujeme nové fyzikálne zákony, ktoré by dokázali vysvetliť signál z roku 2018,“ píše sa v štúdii publikovanej v Nature Astronomy.

Nezachytili sme úplne prvé hviezdy vo vesmíre

Astronómovia pátrajú po prvotných hviezdach tak, že hľadajú výraznú stopu, ktorá vzniká rozdelením neutrálneho vodíka. Táto stopa by vznikla, ak by UV žiarenie osvietilo prvotný vodík, ktorý by následkom toho absorboval radiáciu vo vlnových dĺžkach 21 centimetrov. Problém je, že dnes je vesmír plný neutrálneho vodíka. Jeho existencia bráni astronómom nahliadnuť do minulosti, do čias len krátko po Veľkom tresku.

Aj napriek tomu prišli vedci v roku 2018 s veľkým objavom. Tvrdili, že našli špecifický podpis prvých hviezd, vznikajúcich v ére kozmického úsvitu. Tvrdili, že objavený signál bol najmenej dvakrát jasnejší, než sa predpokladalo. Ak by bol tento objav skutočný, v počiatkoch vesmíru by muselo existovať oveľa väčšie množstvo žiarenia, než predpokladajú vedecké modely. To znamená, že by sme museli upraviť naše teórie tak, aby sedeli s pozorovaním. Vedci pripravili niekoľko možností, ako by sa to dalo urobiť, no podľa najnovšieho výskumu nebude treba.

Podľa práce vedcov sú výsledky štúdie z roku 2018 spôsobené chybou vedeckých nástrojov, alebo ilúziou, ktorá vznikla keď sa vedci pokúšali izolovať radiáciu z bližších objektov. Poslednou možnosťou je existencia rušivého deja v blízkosti teleskopu. Prvotný vodík by síce žiaril vo vlnovej dĺžke 21 cm, no dôsledkom expanzie vesmíru a dopplerovho efektu by dnes bola vlnová dĺžka oveľa väčšia.

Nová práca ale nepoukazuje len na chyby. Vedci navrhujú, že ak chceme objaviť svetlo prvých hviezd vo vesmíre, mali by sme používať vedecké nástroje, ako napríklad SARAS 3. Ide o nástroj, ktorý pracuje na vodnej hladine, aby sa predišlo rušivým vplyvom. Ďalšou možnosťou je používať teleskopy, ktoré sa nachádzajú oveľa ďalej od Zeme. Teleskop na odvrátenej strane Mesiaca by dokázal izolovať všetky šumy, ktoré prichádzajú z našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close