Sietnica je oknom do tela človeka: Dokáže jednoduché vyšetrenie očí povedať, koľko času nám ešte ostáva?

Vedci prinášajú dôkazy o tom, že ľudská sietnica môže byť dobrým ukazovateľom biologického veku.

Sietnica nám môže povedať, aký je náš skutočný biologický vek
Zdroj: Unsplash(Colin Lloyd)

Predstavte si že v budúcnosti prídete k lekárovi, ktorý vám po bezbolestnom vyšetrení očí povie, koľko času vám na svete ešte ostáva. Hoci to znie ako morbídne sci-fi, takéto vyšetrenie by mohlo pomôcť zdravotníkom odhaliť ľudí, ktorí „rýchlejšie starnú“, píše portál Science Alert.

Je pravdou že nám všetkým roky nabiehajú rovnako no to neznamená, že sú napríklad dvaja šesťdesiatnici rovnako starí. Naše telo chradne svojim vlastným tempom a vedci prichádzajú na spôsoby, ako zistiť náš skutočný biologický vek. Jedným zo spôsobov by mohlo byť aj vyššie spomínané vyšetrenie očí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Experti v odbore v súčasnosti pracujú s umelou inteligenciou, ktorá sa učí predpovedať biologický vek pacienta na základe ich sietnice, ktorá sa nachádza v zadnej časti oka. Už dnes je algoritmus tak presný, že dokázal predpovedať vek až 47-tisíc ľudí v Spojenom kráľovstve. Zaznamenaná odchýlka bola len tri a pol roka.

Ako to funguje? Ak prístroj zistí, že vaša sietnica je staršia, než je váš „normálny vek“ riziko úmrtia sa v období nasledujúcich rokov zvýši o 2%. Príčina úmrtia spôsobená všetkými diagnózami, okrem kardiovaskulárneho ochorenia a rakoviny sa zvýšila o 3%. Tieto výsledky sa zakladajú čisto len na pozorovaniach čo znamená, že vedci zatiaľ nevedia ako pozorovaný vzťah vysvetliť biologicky.

Je sietnica „oknom“ do nášho zdravia?

Objavuje sa ale čoraz viac dôkazov tvrdiacich, že sietnica je mimoriadne citlivá na poškodenia spôsobené starnutím. V tomto orgáne sa nachádzajú krvné cievky a nervy, ktoré by mohli lekárom prezradiť zdravie človeka. Už predchádzajúce štúdie naznačili, že sietnica človeka môže prezradiť nástup kardiovaskulárnych, či obličkových ochorení. Táto práca je ale prvou, ktorá spája sietnicu s predpoveďou úmrtia.

„Objavujú sa stále nové dôkazy potvrdzujúce, že sietnica môže byť oknom do neurologických ochorení,“ píšu autori štúdie publikovanej v British Journal of Ophthalmology.

Biologický vek sietnice ale autori nedokázali prepojiť s mozgovými poruchami, medzi ktoré sa radí napríklad demencia. Rovnako poukazujú na to že v posledných rokoch klesajú prípady úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Môžu za to pokroky v medicíne, ktoré dokážu zachrániť pacienta pred ochorením, ktoré by bolo v minulosti smrteľné.

Napriek tomu naša sietnica ostáva dôležitým ukazovateľom zdravia. Ukazuje sa, že môže ísť o presnejší indikátor biologického veku než iné nástroje využívané v medicíne. Tie sú vo väčšine prípadov časovo náročné a hlavne nákladné.

Ďalšou obrovskou výhodou je to, že skenovanie sietnice je jednoduchý proces, ktorý nezaberie viac ako päť minút. Ak sa vedcom podarí odhaliť viac informácií o tom, ako sietnica odráža skutočný vek nášho tela, v budúcnosti by mohlo ísť o revolučný lekársky nástroj.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre