SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Šialený, či geniálny nápad? Musk prezrádza, ako si predstavuje proces pristátia rakety Super Heavy

Pristávací manéver rakety Super Heavy nebude konvenčným

Zatiaľ čo v minulosti sa spoločnosť SpaceX sústreďovala primárne na vývoj motorov Raptor, tak v súčasnosti sa pozornosť spoločnosti posúva k nosnej rakete Super Heavy. Podľa dokumentácie zverejnenej ešte v roku 2019, približne 3 minúty po štarte, vo výške okolo 70 kilometrov, by táto raketa mala vypnúť svoje motory a odpojiť sa od vesmírnej lode Starship. Následne má dôjsť k opätovnému zapnutiu motorov, ktoré ju navedú na miesto pristátia.

spaceX testovanie rakety
Zdroj: Twitter (NASA)

Samotné pristátie však nebude pravdepodobne prebiehať „klasickým“ spôsobom. Elon Musk najnovšie prostredníctvom sociálnej siete Twitter zdieľal status, v ktorom bližšie približuje nový proces pristátia.

Šialený, či geniálny nápad?

Elon Musk na Twitteri napísal, že raketa Super Heavy nebude pristávať klasickým spôsobom, ale pokúsia sa vytvoriť robotické ramená, ktoré raketu počas jej pristávania doslova chytia a zosadia ju na zem. Na tému upozorňuje portál cnet.com.

„Pokúsime sa chytiť Super Heavy Booster pomocou ramien upevnených na pristávacej veži, aby sme s ňou pristáli“

Musk v ďalšom statuse odhalil, že tento mechanizmus pristávania má potenciál šetriť nielen hmotnosť samotnej rakety, ale aj náklady na nohy, na ktoré by raketa ináč pristávala.

Posledný test lode skončil explóziou, ale aj napriek tomu išlo o úspech

Dovoľte nám dať vám do pozornosti test rakety Super Heavy s bezpilotnou vesmírnou loďou Starship z decembra minulého roka, ktorá počas pristávacieho manévru explodovala. Dôvodom bolo, že tlak v palivovej nádrži bol počas horenia v priebehu pristávania nízky, čo spôsobilo rýchly dotyk rakety so zemou, ktorý vyústil v mohutnú explóziu. Samotný pristávací manéver si môžete pozrieť nižšie.

Hoci ako ste mohli vyššie vidieť, test rakety Super Heavy s bezpilotnou vesmírnou loďou Starship skončil explóziou, tak aj napriek tomu ho Elon Musk označil za úspech. Dôvodom je, že sa im podarilo získať enormné množstvo dát, ktoré im poslúžia pre ďalší vývoj rakety a lode.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close