Spravodajstvo

Severný pól Zeme sa posunul. Viete, čo to znamená pre vaše navigačné systémy?

Severný pól je vo väčšom pohybe ako sa očakávalo. Geofyzici museli tak predčasne aktualizovať referenčný model, na základe ktorého sa určuje poloha

Portál Businessinsider.de píše, že Severný pól, presnejšie Arktický magnetický pól nie je pevným geografickým bodom na našej Zemi. V súčasnosti sa hýbe okolo 50 kilometrov ročne a pohybuje sa smerom na Sibír. Jeho určovanie polohy sa realizuje každých 5 rokov, no tentokrát bol jeho pohyb taký rýchly, že geofyzici museli predčasne aktualizovať svoj referenčný model pod názvom Svetový magnetický model. Pôvodná aktualizácia bola naplánovaná na rok 2020.

Určenie Arktického magnetického pólu je rozhodujúce pre pilotov, kapitánov a vojakov. Takisto celosvetovo využívaná stránka Google Maps sa riadi podľa špecifikácie Svetového magnetického modelu. Problém môže nastať páve vtedy, keď všetky navigačné systémy a kompasy už nie sú v súlade s vedecky overenými a aktualizovanými referenčnými modelmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo sa pohyb Severného pólu zrýchlil, sa vedci pokúšajú objasniť

Vedci sa domnievajú, že tekutý kov vo vonkajšom jadre Zeme sa pohybuje veľmi rýchlo a mohol by byť zodpovedný za tieto rýchle zmeny. Dokonca aj geomagnetický náraz v Južnej Amerike v roku 2016 mohol narušiť magnetické pole Zeme. Čím viac sa Arktický magnetický pól pohybuje, tým vyššia je pravdepodobnosť chýb. Svetový magnetický model je preto od roku 2016 čoraz nepresnejší a aj preto sa vedci rozhodli tento referenčný model aktualizovať už začiatkom roka 2019 a nie ako sa pôvodne plánovalo v roku 2020.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close