Severná Kórea si vďaka hackerom prišla na poriadny balík peňazí. V kryptomenách ukradla stovky miliónov eur

Zo štátom ovládaných kryptopeňaženiek boli následne financované programy na vývoj zbraní hromadného ničenia a balistických rakiet.

hacker odovzdal 70 tisic bitcoinov
Zdroj: Pixbay.com (PIRO4D) Vosvetetis.k (koláž)

I keď sa bežný svet občanov v Severnej Kórei môže zdať ako úplne nepredstaviteľný a ako z iného storočia, jeho vládni predstavitelia žijú mimoriadne aktuálny, ba ak nie nadčasový život. Svedčí o tom aj vynaliezavosť získavania finančných prostriedkov, ktorá momentálne naberá úplne iné rozmery ako v minulosti. Medzi najnovšie a zároveň najmodernejšie nástroje na získavanie financií zo strany Severnej Kórei patria aj hackerské útoky. Tie sa však z predtým bežných útokov preorientovali na omnoho výnosnejšie ciele – burzy s kryptomenami a investičné spoločnosti s chabou ochranou svojich investícií.

Minuloročné útoky vyniesli KĽDR nemalé peniaze

Severná Kórea však nie je v hackerskej brandži žiadnym nováčikom. Práve naopak, štátom riadené hackerské skupiny patria medzi najväčšie ryby v tomto odvetví o čom svedčí aj poriadne veľký úlovok v podobe kryptomien za minulý rok. Ako uvádza vo svojej správe analytická spoločnosť Chainalysis (via Techcrunch.com), severokórejskí hackeri si za rok 2021 prilepšili o viac ako 400 miliónov dolárov. V prepočte tak hovoríme o naozaj astronomickej sume až 350 miliónov eur. Majme na pamäti, že ide o úlovok štátom riadenej hackerskej skupiny s jasným cieľom – peniaze následne „očistiť“ a využiť na iné štátom riadené aktivity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Z roka 2020 na rok 2021 sa počet hackerských útokov tohto typu zo strany Severnej Kórei zvýšil z pôvodných 4 na 7 útokov, pričom výnos z týchto útokov vzrástol až o 40%, “ uvádza sa v správe spoločnosti Chainalysis.

Hackeri z KĽDR počas minulého roka útočili najmä na centralizované burzy s kryptomenami a investičné spoločnosti. Počas útokov využívali najrôznejšie hackerské techniky a nástroje, aby z cieľov dostali čo najväčší úlovok. Pomocou phishingu, malvérov, využívania softvérových chýb a sociálneho inžinierstva sa tak do štátom ovládaných kryptopeňaženiek dostalo obrovské množstvo Etherea (58%), Bitcoinov (20%) aj ako aj ďalších altcoinov a ERC-20 tokenov (spolu 20%).

Vypranie peňazí pomocou overenej techniky a následné prefíkané využitie

Pochopiteľne, Severná Kórea neplánuje väčšinu svojich ukradnutých kryptomien držať a dúfať v ich následný rast. Podľa aktuálnych údajov je na vládou kontrolovaných peňaženkách ukrytých „iba“ zhruba 150 miliónov eur zo 49 hackerských útokov z rokov 2017 až 2021. Väčšina však putuje na následné „pranie“. Severná Kórea na tieto účely využíva tzv. mixéry na očistenie. Ide o špeciálne softvérové nástroje ktoré majú za cieľ akumulovať a premiešať digitálne aktíva z tisícok adries. Následne sú peniaze využívané na najrôznejšie účely. Medzi jedny z nich patrí podľa Bezpečnostnej rady OSN aj financovanie programov na vývoj zbraní hromadného ničenia a balistických rakiet.

Z útokov je podozrivá skupina Lazarus

Z minuloročných hackerských útokov je momentálne podozrivá skupina Lazarus. Ide o hackerskú skupinu, ktorá je súčasťou spravodajskej agentúry KĽDR. Štátom riadená hackerská skupina nie je v brandži žiadnym nováčikom. Skupina bola v minulosti obvinená aj zo známych útokov ako WannaCry či masívnych kybernetických útokov na spoločnosť Sony Pictures Entertainment.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre