ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYNávody

Šetrenie batérie je užitočné, no týmto aplikáciám robí viac škody, ako úžitku: Takto to môžete napraviť!

Aplikácie, ako Messenger, môžu kvôli šetriču batérie posielať správy neskoro.

Výdrž batérie je dôležitým faktorom pri smartfóne. Takmer na každom zariadení si do určitej miery môžete nastaviť využitie batérie, no myslieť na to každý deň je pomerne nepraktické.

Google sa preto rozhodol do zariadení Android implementovať funkciu Doze, ktorá má na starosti optimalizáciu spotreby batérie. Vo väčšine prípadov ide o naozaj užitočnú funkciu, no čas od času môže spôsobiť problémy s niektorými aplikáciami.

Funkcia Doze, ktorá je dostupná od verzie Androidu 6.0, šetrí vašu batériu tým, že limituje činnosť aplikácií na pozadí. Niektoré aplikácie totiž využívajú funkciu wakelock, ktorá bráni smartfónu prepnúť sa do režimu spánku. Inými slovami povedané, drží vaše zariadenie „pri živote“ aj keď ho práve nepoužívate.

Príkladom môže byť Spotify, ktorý pokračuje v prehrávaní hudby aj keď vypnete obrazovku. To je príkladom funkcie wakelock, ktorú využíva mnoho ďalších aplikácií. Niektoré však môžu túto funkciu zneužívať. Príkladom je aplikácia Facebook, ktorá využíva wakelock, aj keď nemusí, čo vedie k výrazne väčšej spotrebe batérie.

Funkcia Doze sa s týmto problémom vysporiadala pomocou takzvaného „okna na údržbu“ v podstate dovolí aplikáciám, aby sa na určitý čas pripojili a boli aktívne. Čím dlhšie smartfón nepoužívate, tým dlhší je čas medzi jednotlivými údržbami.

V mnohých prípadoch je to užitočná vec, no môže spôsobiť problémy aplikáciám, ktoré sa spoliehajú na stabilné internetové pripojenie. Našťastie ju môžete vypnúť.

Ako vypnúť optimalizáciu batérie?

Otvorte si nastavenia a nájdite možnosť batéria a výkon.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Vosveteit.sk

Kliknite na ňu a v menu nájdete možnosť šetrič batérie. Kliknite na túto možnosť a otvorí sa vám zoznam aplikácii.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Vosveteit.sk

V zozname nájdite aplikáciu, pre ktorú chcete vypnúť možnosť optimalizácie a kliknite na ňu.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Vosveteit.sk

Tu uvidíte niekoľko možností. Ak chcete vypnúť možnosť šetrenia batérie, kliknite na možnosť neoptimalizovať.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Vosveteit.sk

Pre ktoré aplikácie by ste mali túto možnosť vypnúť?

Samozrejme, nie každá aplikácia má problém s šetrením batérie. Ak ale používate aplikácie na komunikáciu, napríklad Messenger, WhatsApp, alebo Telegram, odporúča sa vypnúť optimalizáciu batérie. Funkcia doze totiž môže spôsobiť to, že vám správy prídu neskoro.

Problém môže nastať napríklad aj s rôznymi organizátormi vášho času. Aplikácia, ako napríklad kalendár, vás nemusí včas upozorniť na udalosť, pretože sa práve nachádzala v režime spánku. Ďalšími problémovými aplikáciami sú VPN. Ak smartfón prejde do režimu spánku, aplikácia môže stratiť spojenie a nebude fungovať tak, ako má.

Zároveň ale treba zvážiť, ktorým aplikáciám dovolíte, aby fungovali prakticky non-stop. Ak to totiž povolíte veľkému množstvu aplikácií, životnosť vašej batérie pôjde dole. Odporúča sa preto povoliť nepretržitú funkciu len tým najdôležitejším aplikáciám.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close