Sen každého Sci-Fi nadšenca: Tieto organizmy sa „zobudili“ po 24-tisícoch rokoch!

Vedcom sa podarilo objaviť zamrznuté organizmy v sibírskej pôde.

Zmrazenie
Zdroj: Wikipedia(Diego Fontaneto)

Pomalky, alebo inak aj Tardigrady sú extrémne odolné, mikroskopické živočíchy, ktoré dokážu prežiť vysušenie, zamrazenie, hladovanie a dokážu žiť aj v prostredí s nízkou hladinou kyslíka. Tieto nezmary však majú konkurenciu – Bdeloidky. Tie sú rovnako ako Pomalky mikroskopické živočíchy a vedcom sa nedávno podarilo niekoľko Bdeloidiek rozmraziť. Fascinujúce je, že tieto tvory boli zmrazené najmenej 24-tisíc rokov, píše portál IFL Science.

O pozoruhodnom objave sa píše v denníku Current Biology. Vedci získali vzorky zamrznutej sibírskej pôdy z hĺbky 3.5 metrov a pomaly ju rozmrazovali. Proces ohrievania viedol k prebudeniu niekoľkých mikroskopických organizmov, medzi ktorými sa nachádzali aj Bdeloidky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Náš objav je najlepším dôkazom toho, že mnohobunkové živočíchy dokážu prežiť niekoľko desiatok tisíc rokov v kryptobióze – stave takmer úplného zastavenia metabolizmu,“ vysvetľuje spoluautor štúdie, Stas Malavin.

Malavin a jeho vedecký tím sa špecializujú na štúdium zamrznutých organizmov v pôde. Vzhľadom na odolnosť organizmov, ktoré v pôde našli bolo pre tím dôležité, aby vzorky nekontaminovali novšími vrstvami pôdy. Následne určovali vek vzorky pomocou rádiokarbónovej metódy datovania. Pomocou nej vedci zistili, že organizmy v pôde mohli byť zmrazené najmenej 24-tisíc rokov. Predchádzajúce štúdie odhadovali, že Bdeloidky dokážu v zmrazenom stave prežiť len desať rokov. Nový výskum však dokázal, že mechanizmus, ktorý im umožňuje prežiť, je ešte lepší, než sa predpokladalo.

Ako dokázali prežiť?

Momentálne vedcom nie je jasné, ako môžu Bdeloidky ochrániť svoje telo a orgány pred ľadovými kryštálmi, ktoré sa počas procesu zmrazovania tvoria. Podľa všetkého by mali byť organizmy roztrhané na kusy, no napriek tomu dokázali v pôde prežiť v jednom kuse. Vedci predpokladajú, že za ich prežitím môže stáť doteraz nepochopený mechanizmus, ktorý sa spustí počas toho, ako sú Bdeloidky pomaly zamrazované.

„Náš objav je snom každého nadšenca Sci-fi. Podarilo sa nám objaviť mnohobunkový organizmus, ktorý dokáže v zmrazenom stave prežiť tisíce rokov a vrátiť sa opäť k životu,“ tvrdí Malavin.

Zároveň dodáva, že čím je organizmus komplexnejší, tým je zložitejšie ho zamraziť a opätovne rozmraziť tak, aby to organizmus prežil. V prípade cicavcov je dokonca nemožné, aby boli zamrazené a následne opäť prebudené, aspoň zatiaľ. Vedci doteraz vedeli o tom, že jednobunkové organizmy môžu byť zmrazené bez problémov, no objaviť živočícha z mozgom, aj keď mikroskopickým, je pre nich obrovský krok dopredu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre