Sekajú vám aplikácie, či mrzne alebo zle reaguje váš Android? Takto vyriešite väčšinu problémov!

Vo väčšine prípadov ide o problémy s dočasnou pamäťou.

Android_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade používania smartfónov sa môžeme plynúcim časom stretávať s pomalšími reakciami, či sekaním aplikácií, alebo s horšou odozvou systému. Deje sa to hlavne v prípadoch, ak telefón beží bez prerušenia niekoľko stoviek hodín. Tieto situáciu sú pritom vcelku bežným vzhľadom na to, že mnohí z nás telefón nevypínajú dlhú dobu.

Obviňovať telefón, že je „starým a slabým“, v tomto prípade nedáva zmysel. Dôvodom je, že sa to deje, ako u lacných, tak aj drahších zariadení. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov, ak problémy nie sú výlučné spôsobené nejakou škodlivou aplikáciou, tak stačí reštartovať smartfón, prípadne premazať dočasné súbory. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo to funguje?

Dôvodom prečo tento trik pomáha je, že keď reštartujete zariadenia, tak všetky procesy sú chtiac, či nechtiac, prinútené vypnúť sa a spustiť sa znova. V praxi to znamená, že dôjde k premazaniu súborov, čím dôjde k uvoľneniu pamäte z nesprávne fungujúcej aplikácie bez akýchkoľvek ďalších nepriaznivých účinkov na bežiaci systém.

Rovnako môžete za týmto účelom využiť funkciu manuálneho premazania dočasných súborov prostredníctvom nastavení smartfónu. Urobiť tak môžete potom, ako si otvoríte nastavenia a následne sekciu aplikácie. Potom zvoľte možnosť Spravovať aplikácie a v ďalšom kroku zvoľte aplikáciu, kde chcete odstrániť dočasné údaje. Tento proces je však účinnejším len v prípade, ak viete identifikovať aplikáciu, ktorá spôsobuje problémy. Ak nejde teda o problémy s chodom systému ako takého, ale o problém s konkrétnou aplikáciou, tak tento spôsob je bezpochyby rýchlejším.

Rovnako viacero výrobcov smartfónov umožňuje premazanie dočasných súborov pomocou jedného kliknutia prostredníctvom nastavení úložného priestoru.

premazanie cachce suborov_3
Zdroj: Vosveteit

Musíme však dodať, že nám sa ako najlepšie a najviac účinné riešenie osvedčilo reštartovanie smartfónu.

Čo je to dočasná pamäť a na čo slúži?

Pre lepšie pochopenie tejto problematiky je dobre porozumieť tomu, čo je to dočasná pamäť a na čo slúži. Dočasná pamäť v tom najjednoduchšom slova zmysle, je rezervovaná pamäť pre dáta, s ktorými smartfón v danom momente pracuje. Vo všeobecnosti pomáha tomu, aby sa spúšťali aplikácie rýchlejšie, systém reagoval promptnejšie a podobne. Najlepšie však bude, ak si to vysvetlíme na konkrétnom príklade.

Predstavte si, že po reštartovaní smartfónu sa rozhodnete spustiť aplikáciu kamery. Tá sa spustí pravdepodobne v priebehu niekoľkých sekúnd. V prípade však, ak aplikáciu opustíte a rozhodnete sa ju spustiť o 20-minút neskôr, tak sa spustí oveľa rýchlejšie v porovnaní s rýchlosťou spustenie po reštartovaní smartfónu. Dôvodom prečo sa aplikácia spustí neskôr rýchlejšie je, že systém potrebné údaje načítava už z medzipamäte, kde sú uložené. Inými slovami, nepotrebuje odznova zapínať všetky procesy, aby sa spustila.

Prečo by ste mali funkciu reštartovania a vymazanie Cache súborov využívať?

Dôvodov je hneď niekoľko. Prvým z nich je, že v medzipamäti zostávajú častokrát uložené dáta, s ktorými reálne nepracujete. Môže ísť napríklad o podcasty uložené v aplikácií. Inými slovami, získate dodatočný úložný priestor. Druhým dôvodom je, že môžete pomocou vypnutia a nového naštartovania smartfónu, vyriešiť veľkú časť problémov so sekaním zariadenia, či pádmi aplikácií a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre